Gmina Stryszów znów edukuje ekologicznie. Tym razem tematem przewodnim organizowanych warsztatów, przeznaczonych dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III, były owady zapylające. 

Większość roślin do rozmnażania się potrzebuje obecności zwierząt: nietoperzy, ptaków, gryzoni, ale przede wszystkim owadów, takich jak motyle, chrząszcze, ćmy, osy, a także pszczoły. Ich liczebność w ostatnich latach spada, do czego przyczynia się zwiększanie się areałów rolniczych, rozwój miast i degradacja siedlisk. Negatywnie na ich rozwoju odbija się także zanieczyszczenia powietrza, stosowanie środków owadobójczych w rolnictwie oraz pojawianie się inwazyjnych gatunków obcych, takich jak np. szerszeń azjatycki. Na spadek populacji zapylaczy wpływ ma także zmieniający się klimat – wzrost temperatury oraz ekstremalne zjawiska pogodowe. 

W pięciu szkołach podstawowych – w Stryszowie, Łękawicy, Stroniu, Dąbrówce i Zakrzowie najmłodsi dowiadywali się m.in. czym charakteryzują się zapylacze, dlaczego ich liczebność w ostatnich latach spada oraz w jaki sposób możemy je chronić. Ponadto uczniowie poznawali organizację życia pszczół w ulu, rodzaje pszczelego tańca, a także znaczenie zapylaczy w wytwarzaniu pokarmu. Dla wielu z nich zaskakująca była informacja, że bez obecności zapylaczy nie mogliby się oni cieszyć smakiem malin, jabłek, ogórków, pomidorów czy też ogórków. Niewielu też wiedziało, że owady zapylające przyczyniają się do produkcji niezbędnej w produkcji odzieży bawełny, leków, a także drewna. 

Części teoretycznej towarzyszyła praktyka – w powstałych w ramach gminnego projektu przyszkolnych ogrodach edukacyjnych mogli zobaczyć jak wygląda domek dla owadów zapylających, a także posiać łąkę kwietną, przyjazną zapylaczom w specjalnie przygotowanych inspektach. Ponadto uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach podczas których tworzyli własne doniczki z puszek po konserwach oraz kartoników po mleku i siali w nich własną łąkę, przyjazną zapylaczom. 

Projekt pn. „W stryszowskiej pasiece”, realizowany przez Stowarzyszenie „Razem dla Gminy Stryszów” został dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska pszczoła”. Warsztaty realizował Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS
   

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię