GRATY to nic innego jak ZSEE ? zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. ?Są nimi zepsute, stare, nieużywane lodówki, pralki, komputery, świetlówki, telewizory, żelazka, telefony?? elektronarzędzia.?

Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach, ?ekoGRATY.pl to projekt, który koncentruje się na jednej z nich – na elektronarzędziach.

Dlaczego GRATY są niebezpieczne?

Do najgroźniejszych substancji występujących w elektronarzędziach należą m.in. włókna azbestu, oleje smarowe, rtęć, kadm, ołów, fosfor, cyna, lit. Związki te występują głównie w urządzeniach starszej generacji. O ile przy prawidłowym użytkowaniu, przechowywaniu i utylizacji nie stanowią zagrożenia o tyle porzucone i niepoddane recyklingowi stają się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt oraz roślin.

Każdy z nas jest użytkownikiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a co za tym idzie potencjalnym wytwórcą niebezpiecznego dla ludzi i środowiska odpadu!
    * Zużyty sprzęt wyrzucony na zwykły śmietnik, nie ma szans być przetworzonym we właściwy sposób!
    * Za sprawą zawartości szkodliwych substancji  takich jak m.in. ołów, kadm, chrom, brom rtęć, freonu, staje się „bombą z opóźnionym zapłonem”
    * Zużyty sprzęt to cenny materiał, z którego możemy odzyskać takie surowce jak m.in. miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro.
    * Pamiętajmy, że można odzyskać do 90% surowca zawartego w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Dla naszego własnego bezpieczeństwa, oraz z myślą o przyszłych pokoleniach oszczędzaj naturalne zasoby naszej Ziemi.

Postępuj odpowiedzialnie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W Polsce od października 2005 r. obowiązuje ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym. Wprowadza ona zakaz wyrzucania ZSEE do zwykłych pojemników na śmieci i zobowiązuje społeczeństwo do prawidłowego pozbywania się elektrośmieci. Konsumentom NIE WOLNO (pod groźbą grzywny do 5 tys. zł) wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. Zobowiązani jesteśmy przekazywać go wyspecjalizowanym podmiotom zbierającym. Jeśli na opakowaniu umieszczony jest znak przekreślonego kosza oznacza, że tego sprzętu nie wolno wyrzucać do śmietnika.

Jak bezpieczenie pozbyć się gratów:
* ekoGRATY.pl – teraz wybrane zużyte elektronarzędzia możesz wysłać za darmo wypełniając formularz na stronie www.ekograty.pl
* Zostaw stary sprzęt w sklepie, w którym kupujesz nowe urządzenie. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu, jeśli kupimy w nim nowy sprzęt tego samego typu i w tej samej ilości.
* Odnieś zużyty sprzęt do punktu zbierania. W każdej gminie powinien znajdować się punkt zbiórki zużytego sprzętu, gdzie nieodpłatnie zostawisz nieprzydatne urządzenia. Informację o lokalizacji znajdziesz na gminnej stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń urzędu gminy.
* Zostaw zużyty sprzęt w punkcie serwisowym. Jeżeli naprawa sprzętu jest nieopłacalna lub niemożliwa ze względów technicznych, serwis jest zobowiązany do nieodpłatnego przyjęcia tego urządzenia
* Sprzedawcy detaliczni i hurtowi handlujący sprzętem elektrycznym i elektronicznym zobowiązani są nieodpłatnie przyjąć ZSEE od klienta w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, na zasadzie „1 za 1”, czyli np. lodówka za lodówkę, wiertarka za wiertarkę
 * Oddaj zużyty sprzęt nie ruszając się z domu. Jeśli nie masz czasu lub możliwości przewiezienia swojego sprzętu do punktu zbiórki, skorzystaj z usług specjalistycznych firm, które za uzgodnioną opłatą odbiorą zużyty sprzęt bezpośrednio z domu.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało 9. „Raport odpowiedzialny biznes w Polsce 2010. Dobre praktyki”. Wśród wyróżnionych znalazła się kampania ekologiczna ekoGRATY.pl, organizowana przez internetowy sklep narzędziowy industria24.pl.

Źródło: www.ekograty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię