Podczas happeningu można będzie obejrzeć także wystawę poświęconą tematyce elektrośmieci.

W środę 5 czerwca na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, odbędzie się happening artystyczny ?Na Tropie Elektrośmieci?. Podczas happeningu prowadzona będzie zbiórka elektrośmieci. Organizatorzy zapraszają młodzież szkolną ze swoimi nauczycielami do udziału w tym edukacyjnym wydarzeniu.

Happening organizowany jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Na Tropie Elektrośmieci”. Między godziną 10.00 a 20.00 zbierane będą zużyte, stare, niepotrzebne sprzęty elektryczne i elektroniczne. Każdy, kto zechce tego dnia oddać elektrośmieci może otrzymać eko-upominek.

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To dobry moment, by każdy z nas zastanowił się co na co dzień robi, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne
– przypomina Małgorzata Konkol, koordynator kampanii „Na Tropie Elektrośmieci” (Centrum UNEP/GRID-Warszawa) – W tym dniu chcemy zwrócić uwagę na problem, jakim jest nieustannie zwiększająca się ilość elektrośmieci w naszym otoczeniu i nadal niski poziom świadomości społeczeństwa, jak należy prawidłowo postępować z tą szczególną grupą odpadów. Podczas happeningu można będzie dowiedzieć się czym są elektrośmieci, dlaczego nie można wyrzucać ich do kosza z innymi odpadami oraz gdzie należy je oddawać – dodaje.

Zbiórkę elektrośmieci, które 5 czerwca przyniosą na happening warszawiacy, przeprowadzi ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego– Partner Strategiczny kampanii „Na Tropie Elektrośmieci”.

Przed pomnikiem Kopernika staną także instalacje artystyczne. Na ekspozycję złożą się makiety przygotowane przez artystów, imitujące paczki nadesłane „z przyszłości”, jako ostrzeżenie dotyczące tego, jak będzie wyglądał świat, jeżeli zanieczyścimy go starymi sprzętami elektronicznymi i elektrycznymi (jeśli nie będziemy z nimi prawidłowo postępować). Do poszczególnych „paczek” można będzie zajrzeć przez wizjery i zobaczyć makiety wybranych miejsc (np. Plac Zamkowy w Warszawie, Gdańsk, Tatry, Rynek Krakowski), które dobrze znamy, podziwiamy, delektujemy się ich pięknem, a które w artystycznej wizji zostały zasypane „deszczem elektrośmieci”. Paczki to metafora zanieczyszczonego elektrośmieciami świata,  który w zależności od tego, jaką postawę przyjmiemy, jak aktywnie będziemy dbać o ochronę przyrody, zachowa swoje piękno lub bezpowrotnie je straci.

Podczas happeningu można będzie obejrzeć także wystawę poświęconą tematyce elektrośmieci. Złożą się na nią plakaty prezentujące infografiki dotyczące możliwości przetwarzania elektrośmieci na nowe produkty, odzyskiwania z nich surowców itp. oraz plakaty przygotowane przez gimnazjalistów biorących udział w konkursie, które promują tematykę elektrośmieci i właściwego postępowania z ta szczególna grupą odpadów.

Wszyscy, którzy zechcą dowiedzieć się więcej o elektrośmieciach będą mogli pobrać broszury informacyjne, wziąć udział w tematycznych konkursach itp. Dzieci będą mogły podziwiać występy mimów, żonglerów i szczudlarzy oraz ułożyć wielkie eko-puzzle.

Pierwszych uczestników happeningu oprowadzi po przygotowanej ekspozycji aktorka Magdalena Stużyńska. Tego dnia można będzie także spotkać się na antenie Radia PLUS z ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i praktycznymi poradami na temat elektrośmieci. Eksperci pełnić będą dyżur telefoniczny i odpowiadać na pytania słuchaczy między godzina 10.00 a 14.00.

Kampania „Na Tropie Elektrośmieci” realizowana jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię