Spośród ponad 300 zdjęć, które wpłynęły na konkurs „Przyroda w mieście” Fundacji Sendzimira, wygrała fotografia pt. ?No birds allowed? autorstwa Bartosza Wackermanna. Tę oraz 15 innych prac wybranych przez jury będzie można oglądać od 3 lutego do 2 marca br w Galerii Kina Charlie w Łodzi.

Zwycięska fotografia przedstawia metaforycznie uchwycone sztuczne bariery, jakie człowiek wytworzył, by oddzielić się od otaczającego środowiska. Dla przyrody jednak te bariery są pozorne i niezrozumiałe. Ptaki zdają się nimi nie przejmować, choć zmiany zachodzące w miastach mają na ich populację znaczący wpływ.

Zamiast próbować odgradzać się od przyrody, dostrzeżmy potencjał, jaki niesie ze sobą jej świadome wykorzystanie. Rozwój miasta zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju wymaga dbałości o zasoby przyrodnicze nie tyle dla ich piękna, co przede wszystkim ze względu na nasz utylitarny interes – komentuje dr Jakub Kronenberg z Fundacji Sendzimira – Przyroda dostarcza nam wielu usług i tylko od nas zależy, czy wykorzystamy ten potencjał, czy będziemy nadal budować bariery między nami a środowiskiem, ograniczając tym samym naszą jakość życia i szanse na rozwój.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych prac jest dostępna pod adresem: www.sendzimir.org.pl/konkurs_fotograficzny. Zdjęcia zostaną opublikowane w poradniku dla samorządowców „Przyroda w mieście. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast”, który Fundacja Sendzimira wyda wiosną. Po zakończeniu wystawy w Łodzi będzie można je obejrzeć również na stronie internetowej www.uslugiekosystemow.pl

4 lutego o godz.  18.00 w Galerii Kina Charlie w Łodzi odbędzie się wernisaż prac konkursowych.
 

?No birds allowed? – autor Bartosz Wackermann

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię