Moim żywiołem są podróże… Miejsca z magią to blog, gdzie prezentuję atrakcyjne krajoznawczo miejsca, które odwiedziłam podczas swoich wycieczek. Najbardziej interesuje mnie piękno i tajemnice natury, a także kulturowe atrakcje regionu. Promuję ekoturystykę jako najlepszą formę aktywnego wypoczynku i edukacji ekologicznej – opowiada o sobie bloggerka – Magdalen_p – z którą właśnie nawiązujemy współpracę!
W ramach współpracy, cyklicznie będziemy zamieszczali odcinki bloga Magdalen_P. Zachęcamy do komentowania oraz śledzenia, jakie ciekawe miejsca z magią odwiedziła nasza bloggerka!
Oto jeden z odcinków: Puszcza Notecka – Stobnica Wilczy ParkOd dawna chciałam odwiedzić Wilczy Park w Stobnicy, wsi położonej 7 km od miasta Obrzycko, w województwie wielkopolskim. Wieś znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej, lasów  porastających polodowcową rzeźbę wydmową regionu warciańsko-noteckiego, na powierzchni 150 tysięcy hektarów. Wydmy tworzą bardzo urozmaicony krajobraz pagórków, ze średnią wysokością 20 metrów. Dominującym gatunkiem drzewa porastającego puszczę jest sosna.stobnica

Wilczy Park zwany Stacją Doświadczalną zarządzany jest przez Katedrę Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zajmuje obszar 18 hektarów. Żeby odwiedzić Stację należy wcześniej zadzwonić do Stacji  i umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem. Stobnica jest miejscem, które utworzono w  1974 roku w celu hodowli, restytucji i reintrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Jest to pierwszy w Polsce Wilczy Park. W Stacji hoduje się głuszca, cietrzewia,wilka, bobra europejskiego oraz konika polskiego w typie tarpana leśnego. Celem hodowli jest reintrodukcja, czyli ponowne wprowadzenie gatunku, w stanie zupełnie dzikim do lasów Wielkopolski.

stobnica

stobnica

stobnica

Bóbr europejski  został sprowadzony ze wschodu Polski  i reintrodukowany na terenie Wielkopolski po 700 latach niewystępowania na tym obszarze. Powszechnie uważa się aktywność tych zwierząt za szkodliwą, jest to jednak zupełnie błędne myślenie, gdyż gatunek ten ma  duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów.

Spacerując na terenie Wilczego Parku, pracownicy oprowadzają zwiedzających po jego terenie, opowiadając o wilkach. Celem prowadzonej tutaj edukacji ekologicznej jest propagowanie wiedzy na temat wilka, będącego gatunkiem zagrożonym  wyginięciem, wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Przez wieki wilk odbierany był w świadomości ludzkiej negatywnie, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia jego populacji przez człowieka. Wilk jest obecny  w ludzkiej kulturze i sztuce, przywołując skojarzenia z wolnością i z siłą, jak również ze złem-  co odzwierciedla powiedzenie: ?Homo homini lupus? . Pracownicy Stacji w Stobnicy,  na co dzień przebywający z wilkami, znający etologię tego gatunku zaprzeczają nieuzasadnionym obawom i niechęci wobec wilka. Rocznie Park odwiedza 5 000 turystów.Wilczy Park w Stobnicy ma w planach  odnowę, aby jeszcze lepiej realizować swoje cele.

stobnica

Kończak

Przez teren Wilczego Parku przepływa rzeka Kończak, mająca pierwszą klasę czystości, tworząca urokliwą dolinę. Na terenie doliny prowadzona jest hodowla konika polskiego w warunkach półwolnych. Utworzono tutaj rezerwat przyrody ?Dolina Kończaka? o powierzchni 2, 36 km2.  Obok rezerwatu przebiega ścieżka dydaktyczna ?Dolina Kończaka? o długości 7,7 km; na jej trasie drzewa oznaczono rysunkiem bobra i ustawiono 12 tablic informujących o życiu lasu; na szlaku dowiemy się m.in. ? kogo nazywa się ?inżynierem środowiska?.

W okolicy Wilczego Parku znaleźć można inne ciekawe miejsca. W pobliskim Obrzycku warto zobaczyć ratusz .

obrzycko ratusz

obrzycko ratusz

We wsi Zielonagóra sąsiadującej  z miastem Obrzycko zwraca uwagę eklektyczny pałac Raczyńskich, posadowiony na nadwarciańskiej skarpie. Rozpościerają się stąd piękne widoki na Wartę. Pałac zarządzany jest przez PAN.

obrzycko pałac

obrzycko pałac

stobnica

4 km od Obrzycka w miejscowości Kobylniki znajduje się neorenesansowy pałac z zespołem parkowym, obecnie jest własnością prywatną, prowadzona jest tutaj restauracja.

kobylniki pałac

kobylniki pałac

Przejdź do bloga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię