Już za dwa dni o 20:30 generatory na Wyspach Chatham, małym archipelagu przy wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii, zostaną wyłączone, inaugurując tym samym start największego wydarzenia, organizowanego przez WWF, jakie kiedykolwiek zjednoczyło światową społeczność ? Godziny Dla Ziemi (Earth Hour 2009).

Za dwa dni o 20.30 ciemność spowije 82 państwa, prawie 2500 miast w tym 65 stolic. W Polsce do akcji WWF oficjalnie przyłączyły się 33 miasta, ale światła zgasną łącznie w 540 miejscowościach na terenie kraju.

Tegoroczna „Godzina dla Ziemi” WWF spotkała się z rekordowym zainteresowaniem na całym świecie, w tym również w Polsce. W zeszłym roku do akcji WWF przyłączyły się oficjalnie dwa polskie miasta, w tym aż 27. Swój udział zgłosili mieszkańcy łącznie 540 miejscowości w całym kraju.

Nowa Zelandia rozpocznie akcję, która swoim zasięgiem obejmie miliard ludzi w 25 strefach czasowych. „Godzina dla Ziemi 2009” (Earth Hour) WWF jest odbierana jako największy globalny ruch społeczny, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Szacuje się, że w tym roku do akcji może się przyłączyć nawet miliard osób na całym świecie.

Na godzinę zgasną iluminacje tysięcy budynków od Cape Town po Pekin, przez Nowy Jork, Kair, Kuala Lumpur, Paryż czy Warszawę. Zgaśnie dekoracyjne oświetlenie tak słynnych budynków, jak Sfinks i piramidy w Gizie, Katedra Notre Dame, Stadion Olimpijski w Pekinie, Akropol, Koloseum, Kasyna w Las Vegas, Most Golden Gate w San Francisco, a także nasz Pałac Kultury i Nauki. 

Akcję WWF poparł m.in. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wzywając mieszkańców miast całego świata do przyłączenia się. Narody Zjednoczone będą też miały swój wkład w Godzinę dla Ziemi. – W Nowym Jorku wyłączymy światła w siedzibie głównej ONZ. Także Pierwsza Dama Egiptu Jej Wysokość Suzanne Mubarak wspiera inicjatywę WWF. W Polsce Godzinę dla Ziemi poparły Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obie instytucje wyłączą na godzinę ozdobne oświetlenia swoich budynków

W Polsce do akcji włączyło się 27 miast, w tym wszystkie miasta wojewódzkie. Wyłączone zostaną m.in. Pałac Kultury i Nauki, Pałac Namiestnikowski, wszystkie mosty w Warszawie, Spodek, Wawel, Kościół Mariacki w Krakowie, Zamek w Malborku, Dwór Artusa w Toruniu,  Bazylika Mariacka i Brama Zielona w Gdańsku , Katedra Poznańska i Most Św Rocha w Poznaniu, Zamek Lubelski .

Do akcji włączyło się także wiele hoteli i wieżowców np. Hotel Polonia Palace, Hotel Hilton, InterContinental, Rondo1, Warsaw Trade Tower, Złote Tarasy. Akcje wspierają również firmy. IKEA, Carrefour, Tesco nie tylko wyłączą dekoracyjne świtała i neony w swoich sklepach, ale cały czas informują klientów o akcji. W sobotę zgasną  neony banku Millenium, a klienci banku otrzymali zaproszenie do „Godziny dla Ziemi” na wyciągach bankowych. Inne firmy, które wspierają akcję to LOT, LUG, TNT, Nestle Waters, Carlsberg.  Wiele klubów i kawiarni w całej Polsce organizuje tego dnia specjalne klimatyczne wieczorki przy świecach. 

Źródło: WWF Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię