Dyrekcja LP ogłosiła konkurs na najciekawsze leśne wydarzenie edukacyjne roku, zaproponowane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP). Głosy można oddawać do 8 grudnia. Zwycięska RDLP otrzyma Złoty Mikrofon.

Oto projekty, na które można głosować:

RDLP w Białymstoku – Konkurs „Las w życiu społeczeństwa”
W konkursie wzięło udział 1848 dzieci z 86 szkół z obszaru 17 nadleśnictw. Zakres tematyki obejmował skład gatunkowy lasów Polsce, rolę lasu w środowisku i gospodarce człowieka. W pierwszym etapie odbyły się wycieczki uczestników do nadleśnictw i zakładów przemysłu drzewnego. Potem finaliści pojechali do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Hajnówki i Białowieży. Po wycieczkach napisali test, który wyłonił zwycięzców.

RDLP w Gdańsku – Leśny festyn promocyjno-edukacyjny w Sopocie
Przed wejściem na sopockie molo wszystkie nadleśnictwa RDLP przygotowują stoiska, gry, zabawy i konkursy o tematyce przyrodniczo-leśnej i ekologicznej. W wydzielonej części placu organizowana jest wystawa połączona z możliwością zakupu sadzonek drzew i krzewów. Festyn w tym roku odwiedziło 12 tys. osób.

RDLP w Katowicach – Choinki nadziei
Szkoły przygotowały świąteczne programy artystyczne dla domów pomocy społecznej: pensjonariusze otrzymywali od leśników pięknie przystrojone przez dzieci i młodzież choinki. Do akcji zgłosiło się ponad 1,7 tys. młodych ludzi z 60 szkół i przedszkoli. Odwiedzili oni ponad 4 tys. osób starszych z blisko 70 domów pomocy społecznej.

RDLP w Krakowie – Dzień Otwarty Lasów Państwowych z Radiem Kraków
Studio radia przeniosło się na jeden dzień do Nadleśnictwa Piwniczna, by spotkać się z leśnikami i pomówić o ich  pracy, o historii i teraźniejszości lasów Beskidu Sądeckiego, o zadaniach i powiązaniach nauki i gospodarki leśnej. Audycje przeplatane były sygnałami łowieckimi. Nie zabrakło gawęd o grzybach. Przez cały tydzień na antenie radia odbywał się także konkurs leśny pt. „Las czeka na was”.

RDLP w Krośnie – Rok żubra w Bieszczadach
Rok był bogaty w  atrakcje: obchody Dnia Żubra w Lutowiskach, przyznanie statuetek „Bieszczadzkiego Żubra”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żubr w Sieci Natura 2000”, film „Żubr jest dziki w Bieszczadach”, mapa  „Żubr oprowadza po Bieszczadach”, książka „Żubr przywrócony górom”, udział w Regionalnych Targach „Agrobieszczady 2008” ph. „Bieszczadzkie żubry” i zdobycie przez RDLP nagrody za najlepsze stoisko targowe.

RDLP w Łodzi – „Porządkujemy i odnawiamy las”
Była to  IX edycja organizowanego od 2000 r. tego konkursu. Wzięły w nim udział dzieci z 27 placówek oświatowych, które uporządkowały 1481 ha terenów leśnych, zalesiły 7,15 ha gruntów oraz wykonały pielęgnacje na pow. 44,5 ha lasu. Ponadto uczestnicy  wzięli udział w warsztatach ekologicznych, odwiedzali ścieżki dydaktyczne, tworzyli prace plastyczne o tematyce leśnej, a w lesie likwidowali wnyki i sidła.

RDLP w Lublinie – Święto Kwitnącego Zawilca
Festyn pod tym hasłem odbywa się na przełomie kwietnia i maja. Ideą święta jest uwrażliwienie, zwłaszcza dzieci, na las i podkreślenie jego walorów estetycznych. Podczas festynu wygłaszane są króciutkie pogadanki, odbywają się konkursy leśne. Każdego roku przeprowadza się akcję proekologiczną, np. zbiórkę baterii, makulatury itp.

RDLP w Olsztynie – IV Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich
Na imprezę, ktora odbyła się 16 sierpnia,  zjechało ok. 100  trębaczy z całego kraju. Zaprezentowali oni tradycyjne sygnały myśliwskie i utwory uświetniające łowieckie uroczystości. Konkurs zakończył się koncertem galowym. Odbyła się także charytatywna aukcja prac i dwie wystawy.

RDLP w Pile – Młodzież na tropach przyrody
Była to już szósta edycja  konkursu. Ponad tysiąc młodych przyrodników od jesieni do wiosny obserwowało życie ptaków i owadów. Swoje spostrzeżenia młodzież zamieściła w różnorodnych pracach. Ponadto młodzi ludzie także dokarmiali i liczyli ptaki oraz przekazywali wiedzę w czasie konkursów szkolnych, lekcji przyrodniczych itp. Na wystawie pokonkursowej można było podziwiać makiety lasu i mrowisk, papierowego bociana w gnieździe oraz żurawie  z drewna.

RDLP w Poznaniu – I Ty posadź swoje drzewko
Jak co roku na wiosnę, od około 10 lat, ponad 200 wychowanków poznańskich szkół i przedszkoli wzięło udział w akcji edukacyjnej „I Ty posadź swoje drzewko”. Tradycyjnie już sadzonki przekazało i dowiozło na miejsce akcji Nadleśnictwo Gniezno, a instrukcji sadzenia dzieciom udzielali studenci Uniwersytetu Przyrodniczego należący do Koła Leśników.

RDLP w Radomiu – Święto Polskiej Niezapominajki
Impreza zgromadziła tłumy miłośników rodzimej przyrody i dobrej zabawy. Zaprezentowały się na nich nadleśnictwa LKP „Puszcza Kozienicka”, LKP „Puszcza Świętokrzyska”, LKP „Lasy Warszawskie” i RDLP w Łodzi. Największą popularnością cieszyły się loterie, konkursy i zabawy leśne. Symbolicznym momentem tegorocznego  było wspólne sadzenie niezapominajek na skwerze przy pomniku Jana Kochanowskiego w Radomiu.

RDLP w Szczecinie – Modernizacja wieży Goeben
Niemiecka wieża dowodzenia wybudowana w latach 1936-1938 pełniła rolę bunkra centrali altyleryjskiej i była głównym obiektem kompleksu bunkrów baterii „Goeben”. Wieża w latach 2004-2008 została odremontowana. Niemiecką baterię przystosowano do potrzeb ochrony przeciwpożarowej, turystycznych i edukacyjnych. Obiekt położony w sosnowym, nadmorskim lesie, z którego tarasu widokowego roztacza się przepiękny widok na Morze Bałtyckie i Zalew Szczeciński, od tego roku jest miejscem wspólnych polsko-niemieckich spotkań, warsztatów i akcji przyrodniczych.

RDLP w Szczecinku – Rajd „Na bursztynowym szlaku”
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku zorganizowała w maju na terenie Pomorza Środkowego XX Jubileuszowy Rajd Leśników „Na bursztynowym szlaku”. Po dwóch dniach wędrówki po malowniczych szlakach, spływu kajakowego oraz połowów dorszy na pełnym morzu podsumowano rajd w Amfiteatrze w Koszalinie. W czterech bazach wytyczono 29 tras rajdowych i zrealizowano cztery wyjścia w morze. W rajdzie uczestniczyło 2148 osób.

RDLP w Toruniu – Film „Sekrety lasu”
„Sekrety lasu” są kontynuacją  „Magazynu Leśnego Kujaw i Pomorza”. Zaplanowano produkcję czterech odcinków, w których autorzy pokazują pory roku w lasach kujawsko-pomorskich. Są to charakterystyczne obrazy i zjawiska przyrodnicze w świecie roślin i zwierząt, a także prowadzona równolegle działalność gospodarcza i ochronna leśników. Producentem programu jest Agencja PRO-FILM Anny i Tomasza Klingerów. Realizacja serialu jest prowadzona przy współpracy z TVP Info w Bydgoszczy oraz nadleśnictw i RDLP w Toruniu.

RDLP w Warszawie – Integracyjna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nasz Las”
W październiku warszawska dyrekcja otworzyła nową ścieżkę w Puszczy Białej  na obszarze Natura 2000. Przeznaczona jest ona dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Trasa ścieżki częściowo pokrywa się ze szlakami turystycznymi. Wędrówkę przyrodniczą w wariancie krótszym 800 m i dłuższym ok. 5 km można prowadzić samodzielnie lub z leśnikiem. Część początkowa ma charakter  integracyjny – jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

RDLP we Wrocławiu – „Zielony Rower”
Jest to cykliczny program edukacyjno-warsztatowy, kierowany do edukatorów leśnych. Dwuczęściowa formuła programu pozwala uczestniczyć w nim edukatorom leśnym, a także uczniom i nauczycielom. W pierwszej części uczestnicy odwiedzają na rowerach szkoły i prowadzą zajęcia edukacyjne nt. lasu. Cześć druga to odwrócenie ról – nauczyciele stają się uczniami i mogą poznać metody pracy z młodzieżą. W ostatniej edycji programu wzięło udział 70 leśników oraz ok. 2500 uczniów.

Głosy można oddawać na stronie Lasów Państwowych
Źródło: www.lp.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię