Na polskich rzekach można spotkać zorganizowaną grupę młodzieży, która przemierzając kajakowe szlaki, sprząta rzeki. Jednocześnie promuje aktywną turystykę, postawy prośrodowiskowe i edukację przyrodniczą z zakresu ochrony i wykorzystywania polskich rzek. To Kajakowy Patrol Św. Franciszka! Pod koniec sierpnia czekają nas spotkania edukacyjne w ramach Patrolu.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia we Władysławowie; natomiast na drugi dzień z kajakarzami będzie można się spoktać  w Ustce.

Kajakowy Patrol Św. Franciszka to nowa inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Organizując spływy kajakowe, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży spotkało się z problemem zanieczyszczonych rzek. W 2009 r. dzięki poparciu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego zrealizowano z powodzeniem pilotażowy projekt pt. „Mazowieckie Pogotowie Kajakowe”. Młodzież posprzątała rzeki Liwiec i Bug. Wyłowiono wówczas 800kg śmieci. Stwierdziliśmy, że jednorazowa akcja nie rozwiązuje problemu. Stąd pomysł na Kajakowy Patrol Św. Franciszka. Wszak czysta rzeka podnosi walory turystyczne i krajobrazowe każdej miejscowości!

Kajakowy Patrol św. Franciszka to ogólnopolski projekt edukacyjny, odpowiadający na problem zanieczyszczenia rzek oraz potrzebę poszerzenia wiedzy nt. biologii wód oraz ekologii. Jego celem jest edukacja ekologiczna w zakresie ochrony wód i gospodarki wodnej oraz gatunków zamieszkujących zbiorniki wodne, a także promocja postaw prośrodowiskowych wśród młodzieży szkolnej, ludności mieszkającej w pobliżu rzek, turystów, wędkarzy i pośrednich odbiorców projektu.

Projekt wpisuje się w kampanię medialną i programową Ministerstwa Ochrony Środowiska dotyczącą dzikich wysypisk i segregacji odpadów. Będzie trwał do końca 2011 roku. Zakłada organizację:

cyklu 30 WODNYCH WARSZTATÓW EDUKACJI EKOLOGICZNEJ w postaci edukacyjnych spływów kajakowych m.in. na dopływach Wisły. W każdym warsztacie weźmie udział około 20 osób – młodzież gimnazjalna, ponadgimnazjalna i studenci. Uzbrojeni w worki na śmieci, wyławiają dryfujące w rzekach śmieci, segregują je zgodnie z zasadami recyklingu i umieszczają w specjalnych pojemnikach. Podczas spływu każdy uczestnik obserwuje otaczającą przyrodę, a swoje spostrzeżenia notuje w PRZYRODNICZYM DZIENNIKU POKŁADOWYM pod okiem przyrodnika – edukatora edukacji ekologicznej. Mają też okazję zwiedzić najbliższą okolicę i poznać jej walory turystyczne i przyrodnicze. Łącznie w edukacyjnych spływach kajakowych weźmie udział około 600 osób z całej Polski!

cyklu 50 WARSZTATÓW O WODZIE dla dzieci szkół podstawowych. To szczególna propozycja dla szkół podstawowych usytuowanych w pobliżu rzek. Jest realizowana poprzez organizację 3-godzinnych spotkań z przyrodą. Spotkań, które, dzięki wprowadzeniu ciekawych i atrakcyjnych form pracy dydaktyczno-wychowawczej, wspierają rozwój ucznia i jego aktywność twórczą, rozwijają wiedzę, umiejętności, zainteresowania i uzdolnienia.  Wychodzimy z propozycją warsztatów o wodzie – BEZPŁATNEJ FORMY PODNIESIENIA ATRAKCYJNOŚCI LEKCJI PRZYRODY. Dzięki profesjonalnym prowadzącym i stosowanym przez nich pomocom dydaktycznym, uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych przeżyją niesamowitą przyrodniczą przygodę.

KONKURSY na najciekawszy wizerunek rzeki widzianej oczyma dzieci i młodzieży. Przygotowaliśmy 3 konkursy: „Pokaż mi rzekę”– konkurs plastyczny dla najmłodszych, „W roli głównej rzeka” – konkurs filmowy dla szkół gimnazjalnych i „Temat rzeka…” – konkurs plastyczny dla najstarszych.  Zachęcamy do podglądania przyrody, obserwowania zmiany pór roku i uwieczniania tego na papierze, filmie lub fotografii! Do wygrania naprawdę cenne nagrody, dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród nich kamera cyfrowa, laptop, aparat, elektroniczny tablet do rysowania.

INFOLINIA ALARMOWA, dzięki której istnieje możliwość powiadomienia o zanieczyszczeniach lub zjawiskach mogących powodować zagrożenie na rzece. Widzisz zagrożenie – dzwoń pod 801 022 227!

kampania informacyjno–promocyjna pt. „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH”, w ramach której specjalna grupa pokazowa pn. KAJAKOWY PATROL sprząta zbiorniki wodne w miejscach typowo turystycznych (plaże, zalewy, baseny). Odbędą się również happeningi w głównych miastach Polski z pokazem "wyławiania śmieci", wystawami zdjęć polskich rzek, stoiskiem pokazowym, mega-puzzlami dla dzieci i wieloma innymi atrakcjami!

Pomysłodawca projektu – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją ogólnopolską, skupiającą ponad 30 tysięcy młodych ludzi, od 14 do 30 roku życia. Jednym z jej statutowych celów jest wychowanie w duchu miłości do otaczającej przyrody, co realizuje poprzez projekt „Kajakowy Patrol św. Franciszka”.

Źródło: kajakowypatrol.pl

 

Kajakowy Patrol Św. Franciszka sprząta rzeki, promując aktywną turystykę. / Fot. KSM

Młodzież posprzątała rzeki Liwiec i Bug. Wyłowiono wówczas 800 kg śmieci. / Fot. KSM

Plakat akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię