Dzikie zwierzęta w poszukiwaniu pokarmu zaczęły podchodzić w pobliże terenów zabudowanych. Pod żadnym pozorem na terenach zamieszkałych i w ich pobliżu nie powinno się dokarmiać dzikich zwierząt, gdyż w ten sposób działamy tylko na ich szkodę.

 Myśliwi z miejscowych kół łowieckich ostrzegają, że nawet oswojone zwierzęta (np. dziki) mogą być groźne dla człowieka. W łagodne zimy dzikie zwierzęta muszą radzić sobie same!

Powszechnie uważa się, że dzikie zwierzęta wymagają dokarmiania, zwłaszcza w okresie zimy. Dokarmiając je uważamy, że przyczyniamy się do ich ochrony, a nawet ratujemy im życie. Takie myślenie jest błędne! Dokarmiając zwierzęta, często podajemy im nieodpowiednie pokarmy, które mogą być szkodliwe, a nawet trujące. Niedopuszczalne jest podawanie chleba, tym bardziej spleśniałego.

Pamiętaj! Dokarmiać winni wyłącznie leśnicy wspólnie z myśliwymi w warunkach zagrażających życiu zwierząt, np. w przypadku surowej zimy.
Jeśli nie chcemy zaszkodzić zwierzętom, nie dokarmiajmy ich w ciągu całego roku – mają wtedy dość naturalnego pokarmu.
Jeśli zauważysz dzika lub inne zwierzę, które podchodzi do siedzib ludzkich w poszukiwaniu jedzenia a może stanowić zagrożenie, dzwoń na Straż Miejską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię