Wszystkie płazy w Polsce objęte są ochroną. Są narażone na wyginięcie z wielu względów, związanych m.in. z rozbudową infrastruktury czy zanieczyszczeniami chemicznymi w glebie i w wodzie. Klub Gaja od wielu lat zabiega o rzeczywistą ochronę płazów, również w Bielsku-Białej. Promuje poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody nie negując praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego.

Na wniosek Klubu Gaja, samorząd miasta utworzył już dwa tereny chroniące płazy. To tak zwane użytki ekologiczne. Teraz jest szansa na skuteczne działania na bielskich Błoniach, przed imprezą rekonstrukcyjno – militarną „Operacja Południe", która przyciągnie w to miejsce tłumy gości, a przede wszystkim pojazdy ciężkie.

Na apel Klubu Gaja w urzędzie miasta Bielska-Białej (15.06.2012) zorganizowano spotkanie w sprawie formy i możliwości zabezpieczenia oczek wodnych podczas „Operacji Południe", pod koniec lipca tego roku. Zgodnie z sugestią obecnego na spotkaniu przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach i Klubu Gaja, główny organizator imprezy – Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów w Bielsku-Białej – potwierdził, że zadba o to, aby wcześniej przenieść płazy w miejsca, które zostaną ograniczone odpowiednimi płotkami.

Przykłady czynnej ochrony płazów pojawiają się w całej Polsce. Na świecie żyje ponad 6 tys. gatunków płazów, w Polsce – 18 (sześć z nich to żaby). Wszystkie są pod ochroną. Ich siedliska – niewielkie zbiorniki wodne wysychają lub są zasypywane. Płazy giną także na jezdniach. Zmniejszanie liczby płazów wpływa niekorzystnie na stan środowiska oraz gospodarkę. Dla bardzo wielu zwierząt są one podstawowym pożywieniem. Ponieważ same żywią się bezkręgowcami – uważanymi za szkodniki upraw rolnych, leśnych i ogrodowych – są sojusznikami ludzi.

Płazy – Błonia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię