Ze wzgórza Bocieniec, na którym położony jest Ośrodek, rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jeziora rynnowe (Młyńskie i Górzno) i przepiękny leśny rezerwat przyrody „Szumny Zdrój”.

Do realizacji zajęć edukacyjnych w formie zielonych szkół przygotowane zostały cztery ścieżki edukacyjne oraz w pełni wyposażona sala dydaktyczna.

Niewiele jest zakątków, których bogactwo przyrody uchroniono przed zgubnym wpływem cywilizacji. Takim miejscem jest Centrum Edukacyjne WILGA w Górznie, maleńkim miasteczku, położonym na skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w odległości 22 km od Brodnicy.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga"
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
w Przysieku
ul. Leśna 12
87-320 Górzno

tel./fax (56) 4989265
tel. (56) 4989100
tel.kom. 668 445 699

[email protected]

Działający od 1996 roku Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” daje możliwość zdobywania wiedzy ekologicznej w oparciu o szeroki program materiałów szkoleniowych (materiały metodyczne, zeszyty ćwiczeń, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne na terenie Górznieńsko–Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego). Zajęcia odbywają się zarówno w plenerze, jak i specjalnej, dobrze wyposażonej sali wykładowej. Ośrodek Wilga oferuje 50 miejsc noclegowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Zwolennicy wypoczynku na świeżym powietrzu korzystają z wędrówek z przewodnikiem po szlakach turystycznych wiodących grzybnymi lasami, wśród licznych źródełek, wąwozów i malowniczych jezior. Niepowtarzalna atmosfera towarzyszy wieczornym ogniskom, przejażdżkom bryczkami lub wozem drabiniastym.

Ośrodek Wilga w Górznie położony jest na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Ze wzgórza Bocieniec, na którym usytuowany jest Ośrodek rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jeziora rynnowe (Młyńskie i Górzno) i przepiękny leśny rezerwat przyrody Szumny Zdrój.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzony w 1990 roku zajmuje powierzchnię 27,8 tys. ha. Obszar parku charakteryzuje się występowaniem niezwykle urozmaiconej i osobliwej rzeźby terenu (będącej wynikiem ostatniego zlodowacenia), licznych rzek i jezior, różnorodnością flory (około 900 gat. roślin naczyniowych) i bogactwem fauny. Około 70% powierzchni Parku zajmują lasy, głównie grądy oraz bory mieszane i sosnowe. Na terenie Parku znajduje się 6 rezerwatów przyrody: leśne – Szumny Zdrój, Jar Brynicy, Ostrowy nad Brynicą, Klonowo, florystyczny – Czarny Bryńsk, torfowiskowy – Mszar Płociczno.

W Ośrodku prowadzone są warsztaty ekologiczno-przyrodnicze. Zajęcia opierają się o dwie przygotowane ścieżki edukacyjne oraz zajęcia w sali dydaktycznej. W miarę potrzeb organizowane są dodatkowe zajęcia terenowe o określonej tematyce.

Na wyposażeniu sali wykładowej znajduje się rzutnik multimedialny, rzutnik slajdów, rzutnik pisma, nagłośnienie, ekran, flipchart, telewizor, laptop, dostęp do Internetu.
Ze względu na edukacyjno-ekologiczny charakter Ośrodka w sali znajduje się szereg gablot z okazami fauny i flory regionu – owadów czy tez zbiorowisk roślinnych.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię