W jednym z najstarszych w Europie ogrodów kryją się unikalne zbiory roślinne pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. Wyjątkowy charakter i klimat obiektu tworzy 17 000 roślin i 200 gatunków ryb. Obok bananowca, drzewka kawy arabskiej, daktylowca i trzciny cukrowej znajdziemy piranie, węgorze elektryczne i żywe kamienie.

Zielone płuca Poznania są jedną z najstarszych atrakcji na turystycznej mapie stolicy Wielkopolski, a ich historia sięga końca XIX wieku. Za początek powstania Palmiarni Poznańskiej przyjmuje się lata 1910-1911 – wtedy powstał Ogród Botaniczny oraz pierwszy pawilon wystawienniczy. Na przestrzeni lat miejska oranżeria przechodziła różne perturbacje. W wyniku II wojny światowej zniszczeniu uległy liczne okazy roślinności tropikalnej, bogata kolekcja storczyków oraz hodowla aligatorów. Szybka odbudowa Palmiarni i konsekwentne wzbogacanie zbiorów, stworzyło niepowtarzalny świat roślin, chętnie odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Poznania, ale także turystów. Palmiarnie otacza zabytkowy park Wilsona,  w którym znajdują się pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba  o obwodzie 430 cm.

Palmiarnia Poznańska ściąga do Poznania miłośników przyrody przez cały rok. Zimą w szklarniach jest wyjątkowo ciepło, w letnie upały – dzięki specjalnym nawilżaczom
i cieniowi, jaki dają rośliny – panuje tu przyjemny chłód. Pod szklanym dachem o powierzchni 4600 metrów kwadratowych w 10 pawilonach wystawienniczych wśród egzotycznych roślin można się natknąć na legwana zielonego, żółwie, papugi, a nawet pytony.

Ciekawostki i atrakcje

Pośród 1100 gatunków znajdziemy jedną z najdłużej rosnących w Palmiarni roślin – oliwkę europejską, która przetrwała krytyczny dla obiektu rok 1945. Najstarszą rośliną w Palmiarni jest 400-letni australijski sagowiec. Wnętrza ogrodu kryją również okazy dębu korkowego dostarczającego cennego surowca, z którego od wieków wykonuje się korki do butelek. Na uwagę zasługują okazały bananowiec – banan mądrości, często z dojrzewającą kiścią pełną aromatycznych nasion owoców, pieprz czarny, drzewo hebanowe, drzewko kawy arabskiej oraz kakaowiec. W Palmiarni znajduje się również akwarium. W trzydziestu siedmiu basenach o pojemności od 1000 do 4000 litrów, prezentowanych jest około 200 gatunków ryb tropikalnych oraz około 40 gatunków roślin wodnych.

W ramach obchodów 100-lecia Poznańskiej Palmiarni zaplanowano wiele atrakcji.

 

W Pawilonie IV znajduje się bogaty zbiór kaktusów. / Fot. Palmiarnia Poznańska

Centralne miejsce pawilonu zajmuje basen do uprawy wiktorii, której pływające liście dorastają do 2 m. / Fot. Palmiarnia Poznańska

Alejki zabytkowego Parku Wilsona otaczające Poznańską Palmiarnię. / Fot. Palmiarnia Poznańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię