W morzu bajecznie rozmytych traw, na wyspie z zaoranej ziemi, stoi pliszka. / Fot. Wiktor Turek

Wiktor Turek z Włoszczowej (woj. świętokrzyskie) już drugi raz wygrał nagrodę w tygodniowym Głosowaniu Internautów. Laureat ma jeszcze szansę na kolejne nagrody ? w ostatecznym, podsumowującym Głosowaniu Internautów oraz finalnym głosowaniu Jury konkursu.

Autor zwycięskiej fotografii tego tygodnia nie krył zaskoczenia ponownym wyborem jego zdjęcia (podobnie jak siedem tygodni temu w pierwszym Głosowaniau Internautów). Tym razem zwyciężyło zdjęcie  „Pliszka siwa”. Laureat fotografią interesuje się od zawsze, ale bardziej profesjonalnie zajmuje się nią dopiero od roku. O konkursie dowiedział się z internetu i jest to pierwszy konkurs, w którym bierze udział – od razu odnotowując podwójny sukces!

Uważam że do zrobienia dobrego zdjęcia – poza aparatem – potrzebna jest przede wszystkim praktyka. To godziny w terenie, a nie przeczytane tomy książek pozwalają na dostrzeżenie sytuacji atrakcyjnych dla potencjalnego odbiorcy. Ważne jest również, żeby już po plenerze fotograficznym usiąść spokojnie w domu nad swoimi zdjęciami i zastanowić się co można by w nich poprawić oraz jakich błędów należy wystrzegać się w przyszłości. W dobie, w której każdy telefon komórkowy wyposażony jest w aparat nie potrzeba wiele, by wykonać zdjęcie, które przykuje uwagę i skłoni odbiorcę do refleksji. Jeśli zaś chodzi o fotografię przyrodniczą, czyli przedmiot konkursu „Ekologia w Obiektywie” – moim zdaniem najistotniejsze są trzy czynniki, które czynią je atrakcyjnymi dla odbiorcy a mianowicie światło, tło oraz kompozycja – podkreśla Wiktor Turek.

Komentarz jurora, Dariusza Magiera:
W morzu bajecznie rozmytych traw, na wyspie z zaoranej ziemi, stoi pliszka. Niby zwykła sytuacja, ale pokazana w niezwykłym ujęciu. Pierwsze, co przykuło moją uwagę to kolorystyka zdjęcia. Plastyczne, stonowane kolory tła, które fantastycznie współgrają z upierzeniem modelki.
Trawa zdaje się tworzyć olbrzymi krąg, w którym stoi mały przecież ptaszek. Do tego trzy plany – trawy w tle i na pierwszym planie, a po środku, wyraźnie odseparowany w mocnym punkcie obrazu, główny temat zdjęcia. Odrobinę przeszkadza mi ostra słomka i śmieć po przeciwnych stronach pliszki, ale to drobiazg. Z przyjemnością patrzę na zdjęcie i wyobrażam sobie, w jaki sposób powstało. Kadr jest przemyślany i bardzo go lubię, a niewielkie ziarno dodaje fotografii klimatu, sprawia, że niemal można poczuć ostre, suche trawy na ściernisku. Przy okazji gratuluję Wiktorowi! Tak się składa, że po raz kolejny mam przyjemność oceniać zdjęcie tego samego autora, który znowu wygrał w głosowaniu internautów. Jak na debiut w konkursie, to całkiem spory sukces!

Konkurs „Ekologia w Obiektywie” organizuje już po raz 11. firma Bayer we współpracy z UNEP. Tematem tegorocznej edycji jest „Życie w lasach”. W konkursie mogą brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Przesłane przez nich prace są publikowane na stronie konkursu www.ekologiawobiektywie.pl i oceniane przez Internautów, którzy w głosowaniu wybierają zdjęcie tygodnia.

Organizatorzy zapraszają również na stronę www.ekologiawobiektywie.pl do działu rozrywka, gdzie znaleźć można edukacyjne animacje, EkoFotoŁamigłówkę, FotoPuzzle i Dziką Kartę.

Znajdź konkurs na Facebooku

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię