Początek czerwca, to czas, w którym Powiat Kolski organizuje Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu. Wydarzenie odbywa się w miejscu szczególnym – na terenie szkółki leśnej Kiejsze oraz przylegającej do niej ścieżki przyrodniczo-leśnej „Leśny Parów”. 

Impreza rozpoczęła się o godz. 9 grą terenową „Tropami przyrody”.  W teren wyruszyło 11 drużyn, składających się pięciu uczniów szkoły podstawowej lub gimnazjalnej, zlokalizowanej na terenie powiatu kolskiego. Drużyny miały do rozwiązania trzynaście zadań, związanych z otaczającą przyrodą, a także troską o nią. Wszystkie zadania zostały zlokalizowane na terenie ścieżki przyrodniczo-leśnej. Miejsce startu gry drużyny poznały po rozwiązaniu pierwszego zadania (w punkcie startowym), a następnie przemieszczały się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na każdym stanowisku od punktowych otrzymały kartę zadaniową i realizowały zapisane w nich działania. Wśród zadań znalazły się m.in. rozpoznawanie śpiewu ptaków, rozpoznawanie grzybów, układanie łańcucha pokarmowego, rozpoznawanie drzew i roślin zielnych, segregacja odpadów na czas, a także rozwiązywanie krzyżówek poświęconych odpadom. Za każde zadanie drużyny otrzymywały punkty, a ta drużyna, która zdobyła ich najwięcej w nagrodę otrzymywała plecaki turystyczne. Laureatem tegorocznej gry terenowej „Tropami przyrody” była drużyna w składzie: Aleksandra Osińska, Michał Gawryszewski, Katarzyna Paluszkiewicz, Patrycja Frątczak oraz Magdalena Kochanowska, reprezentujące Gminę Przedecz.

W ramach imprezy realizowane były także warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których tworzone były breloki z korków po winie, notesy z recyklingu, a także biżuteria z odpadów, w tym ze starych koszulek t-shirt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się, jak co roku, warsztaty malowania bawełnianych toreb, a także koło fortuny. Za udział w tym niepowtarzalnym konkursie, sprawdzającym wiedzę z zakresu przyrody można było otrzymać ekologiczny upominek – notes z recyklingu bądź piórnik z naturalnie wykonanymi przyborami.

Odbył się ponadto konkurs pn. Eko_zmagania, polegający na wykonaniu w najkrótszym czasie kilku zadań z zakresu gospodarki odpadami, w tym np. skoki na recyklingowej skakance, slalom z piłeczką między aluminiowymi pachołkami czy też układanie wieży z rolek po papierze toaletowym. Trzy osoby, które wykonały zadania w najkrótszym czasie otrzymały deskorolki.

Za grę terenową „Tropami przyrody”, warsztaty kreatywne, grę koło fortuny oraz eko_zmagania odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Wydarzenie uatrakcyjniły występy zespołu Wartaki oraz liczne konkursy i zabawy prowadzone przez Nadleśnictwo Koło.

GALERIA

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię