Czy sztuka może powstrzymać topnienie lodowców? Owszem, jeśli akcję masowego gaszenia żarówek uznamy za spektakl. Do takiego spojrzenia na współczesne ruchy ekologiczne chcą nas zachęcić twórcy konferencji mobilnej Eko Malta, która w czerwcu zagości w poznańskich plenerach.

Cykl wykładów, dyskusji i pokazów performatywnych poświęconych ekologii i urbanistyce odbędzie się w ramach 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, której początek już 23 czerwca. „Chcemy uciec z zamkniętej sali wykładowej, zaskoczyć i wciągnąć w dyskusję przypadkowych przechodniów i miejskich obserwatorów”, mówi Marcin Maćkiewicz z Poznańskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Teatralnych, kurator projektu Eko Malta.

„Będziemy operować zjawiskami rozciągającymi się od wystąpień staroegipskich kapłanów, używających wiedzy o zaćmieniach słońca jako atrybutu władzy, poprzez przykuwających się do drzew ekologów, aż po klimatyczny show Ala Gore'a i palmę wybudowaną w centrum środkowoeuropejskiego miasta”, zapowiadają organizatorzy pierwszej mobilnej konferencji.

Impreza potrwa tydzień. Wezmą w niej udział naukowcy, publicyści, aktywiści, performerzy i architekci (m.in. Kinga Dunin, Jarosław Kozakiewicz i legendarny zespół Komuna Otwock). Przy parku Mickiewicza, na moście Biskupa Jordana, na Wzgórzu Przemysława czy na pl. Wolności będą rozmawiać o przestrzeni naszego miasta – jej historycznych, społecznych i kulturotwórczych aspektach.

Impulsem do zorganizowania cyklu Eko Malta stały się obchody roku klimatu i Konferencja Klimatyczna, która odbędzie się w grudniu w Poznaniu.

W ramach cyklu Eko Malta poznańska publiczność wysłucha niezwykłego koncertu "Requiem for a Dying Planet", połączonego z projekcją dwóch filmów niemieckiego reżysera Wernera Herzoga.

Źródło: www.e-teatr.pl
Pełny program cyklu Eko Malta: www.malta-festival.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię