Na początku sierpnia w Leśnictwie Sobieńczyce na wolność wypuszczonych zostało 15 pustułek. Uratowane one zostały przez pracowników Ptasiego Azylu w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Ptaki trafiły tam jako pisklęta, a dzięki pomocy opiekunów zostały przygotowane do samodzielnego życia.

W leśniczówce w Sobieńczycach działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Prowadzi go leśniczy Krzysztof Negowski. Celem ośrodka jest ratowanie i pomoc chorym, osłabionym ptakom. Po udanej rehabilitacji ptaki wypuszczane są na wolność i wracają do naturalnego środowiska. Do ośrodka trafiają takie gatunki ptaków jak: pustułka, krogulec, błotniak stawowy, myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz, puszczyk, bielik.

Ptaki drapieżne stanowią bardzo ważne ogniwo łańcucha pokarmowego. Naturalnie regulują liczbę drobnych ssaków, ptaków i gryzoni. Ma to bardzo duże znaczenie dla ekosystemu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansował budowę Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach. Na 2011 rok przyznał dotację w wysokości 6 000 złotych na jego utrzymanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowuje także działalność podobnych ośrodków przy Technikum Leśnym w Warcinie i przy Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.

Źródło: WFOŚiGW w Gdańsku

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych ratuje i niesie pomoc ratowanie i pomoc chorym, osłabionym ptakom. / Fot. WFOŚiGW Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię