Depositphotos

Jak bezpiecznie ogrzać dom węglem? Skąd wziąć pieniądze na wymianę ogrzewania bądź ocieplenie budynku? Jakie działania na rzecz czystego powietrza są podejmowane na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym?

Odpowiedzi na te i inne pytanie dotyczące ochrony powietrza będzie można uzyskać podczas konferencji pn. ?Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze?, zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2018 r. w Nakielskim Ośrodku Kultury (ul. A. Mickiewicza 3) w godz. 12-15.

Niska emisja ? wciąż duży problem 

Stare i niesprawne piece oraz kotły, stosowanie taniego węgla o dużej zawartości siarki i popiołu, palenie w kominkach mokrego drewna, a także wykorzystywanie śmieci w celach grzewczych to główne przyczyny zanieczyszczeń powietrza, z którymi boryka się większość polskich miejscowości w sezonie jesienno-zimowym. Kłęby gęstego, spowijającego miasta i wsie dymu nie są bowiem naturalnym elementem jesiennego krajobrazu, ale wynikiem działań człowieka, który szkodząc w ten sposób środowisku, zagraża również sobie. Nie wszyscy wiedzą, że wiele alergii, chorób układu oddechowego i układu krążenia, a nawet nowotworów to skutek wdychania pyłów zawartych w dymie z kominów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na skutek zanieczyszczeń powietrza każdy Polak żyje o 9 miesięcy krócej. Podczas spotkania będzie zatem można dowiedzieć się, jakie konsekwencje zdrowotne mogą wiązać się z zanieczyszczonym powietrzem, a także, jak się przed nimi bronić. Mieszkaniec decydując się na spalenie śmieci w piecu, musi się też liczyć z innymi niż zdrowotne konsekwencjami ? grozi mu bowiem kara finansowa w wysokości 500 zł, a w skrajnych przypadkach sięgająca nawet 5000 zł. O kompetencjach strażników miejskich w walce ze smogiem, a także o wynikach dokonywanych kontroli podczas konferencji opowie Roman Frąckowiak, komendant Straży Miejskiej w Nakle nad Notecią.

Działania zapobiegające i naprawcze

Samorządy nie pozostają obojętne na zły, a często nawet wręcz alarmujący stan powietrza i podejmują wiele działań w tym zakresie. Można do nich zaliczyć np. udzielanie dofinansowania na wymianę bądź modernizację źródeł ciepła, rozwój systemu ciepłowniczego, przygotowywanie dokumentów strategicznych dotyczących poprawy jakości powietrza na szczeblu wojewódzkim czy też prowadzenie edukacji ekologicznej w tym zakresie. Na temat planów i bieżących działań na rzecz czystego powietrza, podejmowanych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, będzie mówiła Agnieszka Sosnowska z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, natomiast aspekt działań na szczeblu lokalnym poruszy Anna Nowak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. W Nakle dobiega bowiem końca realizacja trwającego od kilku lat programu KAWKA, dzięki któremu poprawiła się jakość powietrza w gminie.

W praktyce

Podczas spotkania nie zabraknie także aspektów praktycznych, dotyczących ogrzewania domów i mieszkań. Bardzo ważny, szczególnie dla mieszkańców, jest temat możliwości uzyskania środków finansowych na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne bądź na termomodernizację budynku. Temat ten zostanie omówiony zarówno z perspektywy samorządu, udzielającego takiego wsparcia m.in. ze swojego budżetu, jak i w kontekście uzyskania dotacji z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. O tej ostatniej możliwości podczas spotkania będzie mówiła Monika Pawłowicz, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Mieszkańców z pewnością zainteresuje również temat odpowiedniego doboru urządzeń grzewczych, spełniających normy, zgodne z polskim i europejskim prawem środowiskowym, a także zagadnienie odpowiedzialnego ogrzewania domów paliwem węglowym, o czym opowie mistrz kominiarski ? Tomasz Opłat, lider kujawsko-pomorskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

ORGANIZATOR:

Dofinansowano ze środków:

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Za jego treść odpowiada wyłącznie gmina Nakło nad Notecią.

Konferencję na zlecenie Nakła nad Notecią realizuje Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

PROGRAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię