Ponad 600 osób biorących udział w warsztatach ?Kilowaty zabawy?, blisko 50 uczestników gry miejskiej, a także 177 prac nadesłanych w ramach konkursu plastycznego ? to efekty trwającej trzy miesiące kampanii edukacyjnej pn. ?Sopot na fali energooszczędności?.

Kampania towarzyszy pracom termomodernizacyjnym realizowanym obecnie w sopockich szkołach i przedszkolach, przy współpracy Urzędu Miasta Sopot, ENGIE i Abrysu. ? Przedszkolakom i uczniom uczęszczającym do palcówek, w których m.in. w ramach projektu są wymieniane okna i drzwi, ocieplane ściany czy też montowane energooszczędne oświetlenie, należało się wyjaśnienie, dlaczego te działania są podejmowane i jaki przyniosą efekt. Staraliśmy się również przekazać wiedzę na temat tego, co sami możemy zrobić, aby oszczędzać energię ? zaznaczyła Magdalena Jaromińska, specjalista ds. komunikacji, reprezentująca Grupę ENGIE, odpowiedzialną za realizację inwestycji ?Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie? oraz kampanię edukacyjną. Cenną wiedzę przekazywano odbiorcom za pomocą gier edukacyjnych, warsztatów, gry miejskiej oraz konkursu plastycznego.

Na fali działań

Kampania pn. ?Sopot na fali energooszczędności? została zainaugurowana 8 września 2018 r. podczas XVI Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych. W ramach stoiska edukacyjnego nie tylko można było dowiedzieć się więcej na temat całego projektu, ale także zakręcić energetycznym kołem fortuny oraz wziąć udział warsztatach, w trakcie których np. z ziemniaka można było zrobić ekologiczną baterię.

Elementem projektu były również warsztaty pn. ?Kilowaty zabawy?, które we współpracy z Wydziałem Oświaty zostały przeprowadzone we wszystkich placówkach edukacyjnych objętych pracami termomodernizacyjnymi. W zajęciach, w ramach których dzieci dowiadywały się m.in., skąd się bierze energia, oraz dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać, wzięło udział 192 przedszkolaków oraz 440 uczniów klas I-III. Zajęcia odbyły się łącznie w 12 placówkach oświatowych. Działaniem, które zostało dodatkowo zrealizowane w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 był spektakl pn. ?Na ratunek Czystolandii?. Aktorzy amatorzy wspólnie z uczestnikami starali się uratować Czystolandię z rąk okrutnego Dymona, który na skutek palenia śmieci w piecach i marnotrawstwa energii zamienił piękną i czystą krainę w śmietnisko.

Gra w mieście

Najstarsi uczniowie szkół podstawowych, w których przebiegają prace inwestycyjne, 28 września 2018 r wzięli udział w grze miejskiej. Uczestnicy w pięcioosobowych zespołach przemieszczali się po mieście, rozwiązując rozmaite zadania: od zręcznościowych, po detektywistyczne, aż po naukowe eksperymenty. Gra miejska zapewniła dzieciom nie tylko dobrą zabawę oraz możliwość zdrowej rywalizacji, ale pozwoliła też zrozumieć, dlaczego termomodernizacja i szeroko pojęta energooszczędność są tak ważne w kontekście ochrony środowiska naturalnego i naszego zdrowia.

W zmaganiach wzięło w niej udział blisko 50 uczniów z sopockich szkół podstawowych oraz reprezentanci Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Niezwykle zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem zespołu z klasy 8b Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie. Laureaci otrzymali plecaki, a spośród uczestników zmagań wylosowano dodatkowo sprzęt sportowy, latarki, a także rower.

Sztuka oszczędzania

Elementem kampanii był także konkurs plastyczny pn. ?Sztuka oszczędzania energii?, do którego zaproszono uczniów klas I-IIII oraz przedszkolaki, Zespół Szkół Specjalnych nr 5 i dzieci uczęszczające do Młodzieżowego Domu Kultury oraz Sopockiego Ogniska Plastycznego. Zgodnie z regulaminem, tematem prac były działania, które mogą być podejmowane w celu redukcji zużycia energii, oszczędzania energii, a także promocji przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Na konkurs wpłynęło 177 prac, które 8 listopada 2018 r. zostały poddane ocenie komisji konkursowej. Przyznano po trzy nagrody główne w każdej z dwóch kategorii (przedszkola i szkoły podstawowe) oraz 20 wyróżnień. Nagrodami dla najlepszych autorów prac są zabawki solarne oraz gry edukacyjne. Każdy uczestnik otrzyma też komiks edukacyjny ?Endżik, łowca cieplików?. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 3 grudnia o godz. 16.00 w Sali 36 Urzędu Miasta Sopotu (ul. Kościuszki 25/27). Finał konkursu został poprzedzony krótkim podsumowaniem całego projektu.

Mimo że kampania oficjalnie dobiega końca, to powoli planowana jest jej przyszłoroczna energetyzująca odsłona. Dzięki temu Sopot nie przestaje płynąć na fali energooszczędności!

Działanie edukacyjne na zlecenie Engie poprowadził Dział Edukacji Ekologicznej Abrys. 

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię