280 publicznych i niepublicznych szkół wszystkich szczebli z Polski i z zagranicy, bogaty program warsztatów, konsultacji i porad zawodowych, prelekcje i konkursy poświęcone ochronie środowiska oraz nowoczesne pomoce naukowe ? to bilans zakończonych 6 marca Targów Edukacyjnych. XV edycja wydarzenia zgromadziła rekordową liczbę 45 tys. zwiedzających.

Targi Edukacyjne to wspólne przedsięwzięcie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Świętujące w tym roku jubileusz XV-lecia targi to vademecum wiedzy o szkole i edukacji. Podczas adresowanego do uczniów i ich rodziców, pedagogów, dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów wydarzenia swoją ofertę zaprezentowały szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne, policealne oraz szkoły wyższe.

Kopalnia praktycznej wiedzy

Największe Targi Edukacyjne w Polsce od lat dostarczają uczniom i ich rodzicom obszernych informacji niezbędnych do świadomego i rzetelnego wyboru dalszej drogi edukacji. Zdobytej tu wiedzy nie znajdzie się w żadnym informatorze, ani na stronie internetowej. Na targach uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z bogatą ofertą szkół, ale i osobiście poznać przyszłych nauczycieli, porozmawiać z rówieśnikami, a także uczestniczyć w ciekawych zajęciach i warsztatach. Na stoisku Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu tegoroczni maturzyści mieli okazję podzielić się wszystkimi wątpliwościami związanymi z przebiegiem egzaminu dojrzałości. A w trakcie spotkania z przedstawicielami zagranicznych szkół językowych, zdobyć informacje o kursach w tak egzotycznych miejscach jak Kuba, Meksyk, Australia czy Nowa Zelandia. 

Zawodowy zawrót głowy

Czy zawód kucharza ma więcej wspólnego ze szkolną stołówką czy ekskluzywną restauracją? Jakie profesje budowlane cieszą się największym zainteresowaniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekały w Alei Zawodów, w której informacje o ciekawych profesjach przekazywane były zarówno w teorii, jak i praktyce. Na brak nudy nie mogli narzekać również uczniowie odwiedzający stoiska szkół policealnych, gdzie swoją ofertę prezentowały m.in. szkoły kosmetyczne i ratownicy medyczni.

EKO Edukacja

Prelekcje, warsztaty, pokazy filmowe i konkursy poświęcone ochronie środowiska i gospodarce odpadami to propozycja EKO FORUM czyli specjalnej przestrzeni, na której swoją ofertę po raz drugi prezentowały instytucje państwowe i pozarządowe zajmujące się edukacją ekologiczną. W ramach „zielonej strefy” Targów Edukacyjnych swoją działalność przybliżały uczniom m.in. Europejskie Towarzystwo Ekorozwoju, Związek Międzygminny PUSZCZA ZIELONKA, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, fundacje, koła naukowe i stowarzyszenia. Przedsięwzięcie koordynował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Konferencje i dyskusje

W programie tegorocznych Targów Edukacyjnych szczególną rolę pełniły towarzyszące ekspozycji spotkania i dyskusje  poruszające najbardziej aktualne problemy i zagadnienia związane ze szkolnictwem. W ramach bogatego programu spotkań odbyła się m.in. inaugurująca targi konferencja „Edukacja drogą do społeczeństwa obywatelskiego” w trakcie której głos zabrali m.in. minister Mirosław Sielatycki oraz prof. Krzysztof Podemski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Nad tym, jak zachęcać uczniów do pracy w samorządzie uczniowskim oraz jak rozwijać aktywność młodych ludzi w szkole wspólnie zastanawiali się uczestnicy Forum samorządów uczniowskich. W programie nie zabrakło także dyskusji poświęconych kształtowaniu postaw obywatelskich i kształceniu zawodowemu na płaszczyźnie europejskiej.

Kreda i gąbka do lamusa

Integralną częścią targów po raz kolejny był Salon Wyposażenia Szkół, w ramach którego swoją ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy pomocy naukowych, mebli i wyposażenia sal lekcyjnych, pracowni językowych i świetlic. Na przestrzeni wystawienniczej można było znaleźć produkty i rozwiązania pomocne w nauce, prawidłowym rozwoju młodego człowieka i zabawie. W wyposażonej przez wystawców Wzorcowej Klasie odbywały się pokazowe lekcje, warsztaty i prezentacje nowoczesnego sprzętu. W Pracowni Językowej lektorzy wspólnie z uczniami testowali nowoczesne urządzenia wspomagające nauczanie języków obcych. A miłośnicy piłki nożnej i sportu uczestniczyli w zajęciach na kompleksowo wyposażonym i pełnowymiarowym boisku.

Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Na stoisku przeprowadzono m.in. badania ankietowe. / Fot. A. Szymkowiak

Koledzy po fachu – Zielniak i eRyś. / Fot. A. Szymkowiak

Zainteresowanie portalem było spore. / Fot. A. Szymkowiak

Zielniak udziela wywiadu telewizji WTK. / Fot. A. Szymkowiak

Zielniak przed platformą ekologiczną Eko Forum. / Fot. A. Szymkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię