W Biebrzańskim Parku Narodowym rok 2009 został ogłoszony „Rokiem bobra”. Wydarzenia związane z „Rokiem bobra” mają zmienić postrzeganie tego zwierzęcia oraz zachęcić do jego ochrony.

Bobrowi zostaną poświęcone m.in. konferencje naukowe, będzie także prowadzony monitoring tego gatunku, by ocenić, ile bobrów żyje w parku i w których jego częściach. Władze Biebrzy chcą też zobaczyć, jak sobie radzą te zwierzęta. Bóbr jest ostatnio postrzegany jako gatunek kontrowersyjny, głównie przez rolników, ze względu na czynione szkody w lasach i na polach.

W ramach "Roku bobra" BPN zamierza razem z Wigierskim Parkiem Narodowym zorganizować konferencję o tych zwierzętach. Bóbr jest symbolem Wigierskiego Parku Narodowego.

Celem "Roku bobra" ma być przede wszystkim pokazanie, że to zwierzę służy przyrodzie i że można żyć z nim zgodzie. Chcemy pokazać, że bóbr służy ochronie przyrody – powiedział wicedyrektor BPN Tadeusz Sidor Sidor.  Bobry budując tamy i piętrząc wodę, przyczyniają się do poprawy stosunków wodnych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię