Od 1 lipca obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami. Według danych resortu środowiska zdecydowana większość samorządów przygotowała nowy system ?śmieciowy?. 1 972 samorządy (79%) zorganizowały przetarg i podpisały umowę z firmą odbierającą śmieci, a tylko 20 gmin (1%) w ogóle nie podjęło żadnych działań – informują urzędnicy. Przed podpisaniem umowy jest 317 gmin (13%), a 170 (7%) ? w trakcie procedur przetargowych.

Zrobiliśmy znaczący krok w stronę nowoczesnego gospodarowania odpadami. Od dziś wszyscy mamy ustawowo zagwarantowany odbiór śmieci z naszych domów. Do tej pory co czwarty z nas nie był objęty żadną umową. Kończy się czas dzikich wysypisk i palenia śmieci w piecach, zaczyna sortowania, recyklingu i nowych miejsc pracy w branży odzyskiwania surowców – mówi minister środowiska Marcin Korolec. – Każda duża zmiana na początku rodzi trudności. Jeżeli coś według nas nie funkcjonuje właściwie, warto skontaktować się ze swoim urzędem gminy. Samorządy powinny na bieżąco informować nas, w jaki sposób zadbały o odbiór od nas śmieci na nowych zasadach.

Jeszcze w lipcu minister środowiska rozpocznie wizyty w województwach i konsultacje z marszałkami województw, wojewodami i samorządowcami na temat dalszego rozwoju systemu gospodarki odpadami w regionach. Spotkania te będą miały także na celu rozmowy o perspektywach finansowych na inwestycje w tym zakresie.
Ponadto od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię