Spacer wśród dzikiej scenerii wykrotów, powalonych pni i ponad 100-letnich topoli, zapozna gości ze środowiskiem łęgów nadrzecznych, od kilkudziesięciu lat niezmienionym przez człowieka.

Nazwa ścieżki
Ścieżka edukacyjna "Ostoja Drozdowska" (Muzeum Przyrody w Drozdowie; Drozdowo,
ul. Główna 38, 18-421 Piątnica, tel. 86 219-20-81, e-mail: [email protected])
Długość ścieżki
b.d.
Czas przebycia
40 min.
Trasa (miasta)
 
Opis

Na terenie Muzeum Przyrody w Drozdowie istnieje park podworski. Jest on w jednej części zagospodarowany, w drugiej natomiast funkcjonuje jako część dzika bez ingerencji człowieka.

Jest to niezwykle interesujący fragment nadrzecznego łęgu. Przez ostatnie 20 lat obumierające drzewa czy ich konary po wiatrołomach były tam celowo pozostawiane. Dzięki temu zalegające teraz i butwiejące drewno stwarza siedliska dla licznych gatunków owadów, grzybów, mchów i porostów. Podobny obraz lasu z różnogatunkowym runem, podszytem, różnowiekowym drzewostanem, z wykrotami i powalonymi pniami jest współcześnie wyjątkowy.

Dzięki zbudowanej ścieżce dydaktycznej możliwe jest pokazanie właściwej struktury lasu i unaocznienie istoty różnicy między naturalnym układem a lasami gospodarczymi w większości będącymi monokulturami sosnowymi.

Z uwagi na bliskość ścieżki i Muzeum, niewielką jej długość (ok. 170, 5 m) i łatwość pokonania, jest ona przystosowana dla osób na wózkach inwalidzkich, osób niedowidzących i niewidomych. Z myślą o nich wyposażenie edukacyjne wykonano z użyciem techniki reliefowej i pisma Braille`a. Ścieżka jest więc „ścieżką w pigułce", pozwalającą na dużą dawkę edukacji w krótkim czasie, dostępna dla osób, dla których poruszanie się po terenie jest kłopotliwe lub niemożliwe.

Ścieżka urozmaicona jest atrakcjami edukacyjnymi dla dzieci: puzzlami, stemplami i odlewami tropów zwierząt, udźwiękowioną tablicą Ptasi Zegar. .


Źródło: muzeum-drozdowo.pl

Ścieżka udostępniona jest osobom korzystającym z wózków inwalidzkich i z problemami wzroku. / Fot. muzeum-drozdowo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię