Wakacje to czas kiedy kontakty pomiędzy ludźmi i zwierzętami intensyfikują się. Rzesze turystów zapełniają górskie szlaki, którymi chodzą także dzikie zwierzęta. Naturalnie instynkt podpowiada im lęk przed człowiekiem i odruch ucieczki. Jednak coraz częściej spotkać można niepłochliwe czy też wręcz oswojone zwierzę.

Sarny, dziki, jenoty, lisy, kuny, a nawet niedźwiedzie (w górach) nauczyły sie obcować z człowiekiem. Czasem „zakradają się” do osiedli ludzkich w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Korzystają także z dobrodziejstw jakie oferuje im człowiek, w postaci resztek żywności oraz wypełnionych pojemników na śmieci, w swoim naturalnym środowisku. Te darmowe „paśniki” zlokalizowane przy szlakach turystycznych i miejscach biwakowania są dla zwierząt nie tylko źródłem pożywienia, ale i ogniskiem chorób i pasożytów.

Z reguły to człowiek jest większym zagrożeniem dla zwierząt niż zwierzę dla człowieka. Wybierając się na wycieczkę poza miasto: do lasu, w góry, czy nad rzekę, warto pamiętać, że będziemy gośćmi w miejscu naturalnego występowania wielu gatunków zwierząt i roślin, często będących pod ochroną. Nie wolno niszczyć gniazd i nor, wybierać jaj oraz młodych, zabijać napotkanych zwierząt, znęcać się nad nimi ani zbierać okazów do kolekcji. W przypadku napotkania rannego lub chorego zwierzęcia najlepiej powiadomić Urząd Gminy, na terenie której się znajdujemy. Jeżeli wiemy, że znalezione zwierzę znajduje się pod ochroną można skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Spotkanie ze zwierzętami na szlaku to rzecz pożądana przez wielu z nas. Przynoszą one wiele emocji, często pozostaje po nich pamiątka w postaci fotografii.
Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu ostrożności i kilku podstawowych zasad:
1.       Napotkane i zauważone zwierzę obserwuj nie płosząc go i zachowując odpowiedni dystans. Tak jak ludzie zwierzę ma swoje sprawy, a także troski – pozornie spokojne może być agresywne i niebezpieczne.
2.       Nie zmieniaj miejsca w którym żyje zwierzę i nie zabieraj go stamtąd.
3.       Nie dokarmiaj. Karmiąc dzikie zwierzę, uczysz je zbliżania się do ludzi i w pewnym stopniu udomawiasz. Wówczas w trudnych chwilach może sobie ono nie poradzić. Pozwól zwierzętom samodzielnie zdobywać pokarm i decydować o swoim losie.
4.       Resztki jedzenia, opakowania i inne śmieci wrzucaj do zamkniętych i dobrze zabezpieczonych koszy lub zabierz ze sobą, aby nie zaśmiecać niepotrzebnie środowiska.
5.       Jeżeli nie chcesz „nieproszonych” gości na swojej posesji (np. kuny, lisy, żmije), posprzątaj niepotrzebne sterty kamieni, desek itp. „Dzikość” posesji zachęca dzikie zwierzęta do odwiedzin.
 
Źródło: RDOŚ Katowice

Nie dokarmiaj dzikich zwierząt. Karmiąc je, uczysz zbliżania się do ludzi i w pewnym stopniu udomawiasz. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię