Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas wielkich przygotowań i wielkich zakupów. A może to również czas, aby zadbać o środowisko? Przecież białe święta mogą być też zielone! Zgodnie z ideą efektywnego wykorzystywania zasobów Ministerstwo Środowiska podpowiada, jak przygotować ekologiczne święta.

 

Od czego zaczynamy świąteczne szalestwo?! Od prezentów! Obecnie w UE każda osoba zużywa rocznie 16 ton surowców, z czego produkuje 6 ton odpadów, z których połowa trafia na składowiska. Warto więc zrezygnować z dodatkowej siatki, którą otrzymamy przy kasie. Prezent może wyglądać ładnie także wtedy, gdy do jego opakowania kupimy ekologiczny papier lub torebkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyclingu. Do obwiązania użyjmy sznurka lub włókien pochodzenia naturalnego zamiast wstążki, która po wyprodukowaniu przemierzyła pół świata zanieczyszczając go po drodze dwutlenkiem węgla.

Świat żyje w zawrotnym tempie i w takim samym ludzie degradują środowisko. Odkładając zakupy prezentów na ostatnią chwilę często kupujemy rzeczy nieprzemyślane, a obdarowany nie jest zadowolony. Często są to zwykłe buble produkowane masowo. Warto kupować rzeczy oryginalne, regionalne, wykonane ręcznie, wspierając tym samym lokalnych producentów. Poszukujmy na produktach ekoznaków i najlepiej wybierajmy produkty z naturalnych materiałów. Jeśli jednak patrzymy na listę zakupów w dniu Wigilii to może warto zdecydować się na system bonów, które obdarowany może wykorzystać wedle fantazji i na pewno będzie zadowolony. Nietrafione prezenty niech już nie zajmują szafy, tylko zostaną wymienione na inne.

Wszystkie prezenty trafią pod choinkę. I tu znów dylemat: wysoka czy niska, żywa czy sztuczna, z długimi igłami czy krótkimi? A może warto zastanowić się co dzieje się z choinką po zdjęciu z niej bombek? Kupujmy drzewka, które można potem posadzić, sprawdźmy czy nie mają obciętych korzeni, a po świętach wybierzmy się na działkę czy do znajomych do ogródka i posadźmy choinkę. Jeśli wybieramy sztuczną to upewnijmy się, gdzie została wyprodukowana – im bliżej tym mniej zanieczyszczeo wywołanych przez jej transport.

Zachęcamy do kultywowania ekologicznej tradycji ubierania choinki w różne łakocie, ciasteczka, orzechy, jabłuszka. Warto zainwestować w smakołyki, zamiast kupować kolejne pudełko bombek z plastiku. To zdecydowanie bardziej ekologiczna wersja dekoracji, z której łatwo (i smacznie) można potem choinkę rozebrać.
Ekologiczne może być też świąteczne menu. W samej Unii Europejskiej co roku marnotrawione jest 90 mln ton żywności, co daje 180 kg w przeliczeniu na osobę. Większość tej żywności nadaje się jeszcze do spożycia przez ludzi. Niestety często kupujemy za dużo produktów masowych i promocyjnych, kiedy moglibyśmy za tę samą cenę kupić produkty regionalne. Nic tak przecież nie smakuje jak tradycyjne wyroby! Pamiętajmy też, aby na nasz stół nie trafiały ryby gatunków zagrożonych wyginięciem.

Co roku w większości domów panuje polska zasada „zastaw się a postaw się”. Należy mieć świadomość, że gdyby wszyscy ludzie na świecie prowadzili taki tryb życia jak Europejczycy, ludzkość już niedługo potrzebowałaby więcej niż dwie i pół planety aby zapewnić nam zasoby, jakie konsumujemy, miejsce do oddawania odpadów i pozostawienia jeszcze trochę przestrzeni dla dzikich gatunków. Może warto w tym roku przyjrzeć się swoim wyborom?

Wprowadzając powyższe zasady w życie będziemy cieszyć się pięknymi zapachami choinki i tradycyjnej kuchni polskiej. A po świętach worki ze śmieciami nie będą już takie wielkie i ciężkie, rozbieranie choinki będzie przyjemne, spacer i posadzenie drzewka dobrzy wpłynie na nasze zdrowie, a zamrażarka tym razem łatwo się domknie. Wesołych i ekologicznych Świąt!

Ekologiczne Święta – praktyczne porady
– kupujmy praktyczne i przyjazne środowisku prezenty oznaczone ekoznakiem,
– wybierajmy wyroby lokalnych, regionalnych, krajowych producentów, nieobciążając środowiska efektem transportu produktów,
– upewnijmy się, że jest możliwość wykorzystania czy zamiany tzw. "niechcianych" prezentów,
– jeśli nie mamy pomysłu na prezent wybierzmy sklep, gdzie można zakupić bon upominkowy i pozostawić wybór prezentu obdarowanemu,
– zdarza się, że zabawki plastikowe mają swoje odpowiedniki, do produkcji których używa się surowców ekologicznych.
– pozostałe po świętach jedzenie warto zamrozić zamiast wyrzucać,
– szczególnie zwracajmy uwagę na jakość, trwałość i energooszczędność sprzętów RTV i AGD,
– ograniczajmy ilość kupowanych opakowań,
– papier ozdobny do pakowania prezentów może być tak samo ładny i kolorowy jak papier ekologiczny,
– zamiast plastikowych wstążek użyjmy naturalnych produktów, jak różnego rodzaju sznurki, itd.
– zastąpmy jednorazowe bombki plastikowe szklanymi oraz ozdobami jadalnymi (pierniczki, orzechy, cukierki) lub wykonanymi z materiałów naturalnych jak np. słoma,
– segregujmy wytworzone odpady.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wprowadzając powyższe zasady w życie, będziemy cieszyć się pięknymi zapachami choinki i tradycyjnej kuchni polskiej. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię