We wszystkich uczestnikach pozostanie z pewnością na długo pozytywne wspomnienie o VII Rajdzie ?ekoPuszcza Wpuszcza?, który miał miejsce 23 maja 2010 r. Co roku znajduje on wielu fanów, a tym razem impreza dedykowana była pasjonatom turystyki przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem promowania postaw proekologicznych.

Na okoliczność Rajdu zrewitalizowane zostało oznakowanie trzech ścieżek dydaktycznych na terenie Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” – w tym na trasie „Dziewczej Góry”, którą podążali w podchodach turyści piesi („tradycyjni” i promujący sport nordic walking). Dwie grupy: „zbiegów zmyślnych” i „ścigaczy dociekliwych” z zapałem odkrywały tajniki ścieżki przyrodniczej, bawiąc się setnie bez względu na wiek. Ta forma leśnego spaceru będzie jeszcze niejednokrotnie przez nas propagowana.

Trzy trasy rowerowe, dwie piesze oraz Ci, którzy dojechali z Poznania na metę specjalną linią „Eko” firmy Transkom, stworzyli pokaźną grupę ok. 200 osób. Każda grupa prowadzona była przez przewodników lub regionalistów, którzy odpowiadali zainteresowanym na pytania dotyczące terenu Puszczy Zielonka. Na zgłodniałych czekał poczęstunek, na spragnionych słońca – na szczęście piękna pogoda. Po krótkim odpoczynku można było potrenować swój kręgosłup pod czujnym i wymagającym okiem instruktorki, Ewy Maruszewskiej.

Nie zabrakło tematyki rowerowej – pokaz „składaka” (zaproponowany przez sieć sklepów „Dobre Sklepy Rowerowe” z Murowanej Gośliny) – alternatywy dla kierowców stojących w korkach – wzbudził duże zaciekawienie, zwłaszcza, że można było go osobiście dosiąść.  Wszyscy byli też usatysfakcjonowani nagrodami – zarówno w konkurencjach o profilu „rowerowym”, jak i w konkursie „Zielone oczko, czyli 21 pytań o sekrety Puszczy Zielonka” (udział w konkursie wzięło 60 osób, z czego uhonorowanych zostało 18 finalistów). Na zakończenie można było podziwiać rozległe widoki Puszczy z platformy wieży przeciwpożarowej na Dziewiczej Górze (obie nazwy: Dziewcza i Dziewicza Góra są poprawne i funkcjonują zamiennie).

Cieszymy się, że wszyscy odjechali do domów zadowoleni i wypoczęci. Zapraszamy do dalszego eksplorowania Puszczy Zielonka na trasach pieszych i rowerowych ścieżek dydaktycznych. Zainteresowanych tą formą wypoczynku zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją w tym temacie „Puszcza Zielonka i okolice – ścieżki dydaktyczne”, która znajduje się na naszej stronie w zakładce turystyka/ścieżki dydaktyczne (z możliwością pobrania pliku).

Organizatorzy zapraszają serdecznie na kolejne imprezy turystyczne, w tym na cykl bezpłatnych wycieczek w ramach „II Lata z przewodnikiem w Puszczy Zielonka”.

 

Impreza dedykowana była pasjonatom turystyki przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem promowania postaw proekologicznych. / Fot. Patrycja Owczarzak

Dwie grupy z zapałem odkrywały tajniki ścieżki przyrodniczej, bawiąc się setnie bez względu na wiek. / Fot. Patrycja Owczarzak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię