W maju 2013 r. ruszą akcje ?Kino bez prądu?, które odbędą się w kolejnych polskich miastach i w których udział weźmie łącznie kilkaset dzieci!

W ramach naszej trasy odwiedzimy m.in. Chorzów i Tarnów. To wydarzenie będzie jednodniowym festynem ekologicznym, składającym się z ekspozycji zasilanej systemem rowerów, na których jeżdżą dzieci. Wytwarzają one w ten sposób prąd napędzający komputer i rzutnik, które wyświetlają ekologiczny pokaz multimedialny. W czasie trwania festynu zaplanowano również 5 czterogodzinnych warsztatów, w których aktywny udział weźmie około 250 osób.

A oto poszczególne warsztaty:
1. Eko-Puzzle – układanie ogromnych puzzli 5×5 metrów, z nadrukiem przedstawiającym pozytywne przykłady oszczędzania energii,
2. Zbuduj ekologiczne miasto – budowanie ekologicznego miasta z kartonów,
3. Zbuduj swój wiatrak – tworzenie wiatraków z papieru i drewnianych patyków. Podczas warsztatu w formie posterów będą prezentowane korzyści z wykorzystywania energii odnawialnej.
4. Warsztaty klimatyczne – kilkakrotnie powtarzane w ciągu dnia prezentacje, trwające około 15-20 min, na różne tematy związane ze zmianami klimatycznymi, od podstaw naukowych, przez politykę klimatyczna, szanse rozwoju gospodarki niskowęglowej, indywidualne działanie na rzecz klimatu, adaptacja, zmiany klimatu a problemy społeczne (pomoc humanitarna) itp., połączone z 10 min pytań i odpowiedzi. W każdej godzinie prezentowany będzie inny temat.
5. Eko dom – warsztat prezentujący na posterach, tabelach i wykresach możliwości oszczędzania energii, opału, wody w każdym domu. Podczas warsztatu będziemy zachęcać do podjęcia konkretnych działań osobistych, a także wprowadzenia w swoich domach innowacji i inwestycji chroniących klimat

Wydarzenia edukacyjne  odbyły się dotychczas w Bielsku-Białej, Radomiu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Opolu, Żywcu, Częstochowie, Lublinie i Rzeszowie.

Projekt „Zadbaj o klimat”, w ramach którego organizowana jest akcja „Kino bez prądu”, jest dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Organizatorzy zapraszają wszystkie szkoły z Chorzowa i Tarnowa do zgłaszania swojej chęci udziału w akcji na adres: [email protected] i śledzenia naszego Facebook.
 

Fot. Fundacja Arka

Fot. Fundacja Arka

Fot. Fundacja Arka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię