Na wiosnę warto przestawić się na bardziej zrównoważony styl życia! Do tego będą przekonywali organizatorzy Jarmarku Ekologicznego, którego kolejna edycja już niedługo we Wrocławiu!

Wrocławskie Jarmarki Ekologiczne w każdej edycji odwiedzane przez ponad 100 tysięcy gości są jedyną w Polsce niekomercyjną imprezą handlową promującą zrównoważony styl życia, lokalną przedsiębiorczość oraz kształtującą postawy odpowiedzialności obywatelskiej. Jarmark to także wiele wydarzeń kulturalno-społecznych: spotkań, prelekcji pokazujących różne sposoby postrzegania świata, promujących wielokulturowość, warsztatów edukacyjnych oraz pokazów filmowych, imprez muzycznych, a stałą jego częścią jest prezentacja dziedzictwa kulturowego (przyrodniczego, kulinarnego, historycznego) regionów z innych stron świata.

Dodatkowo na Jarmarku można zobaczyć prawdziwe rękodzieło, dobre lokalne jedzenie, ale również edukować się, często przez zabawę. Organizatorzy każdorazowo zapraszają około 80 wystawców, lokalnych producentów, rolników ekologicznych, rzemieślników, artystów ludowych oraz wszelkie organizacje lokalne partnerstwa i organizacje pozarządowe z Wrocławia i okolic działające na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego, zrównoważonego rozwoju oraz zajmujące się edukacją ekologiczną.

Edukacji ma służyć prężnie działający punkt informacyjny. Nieodzownym elementem są również zajmujące pokazy, warsztaty, konkursy ekologiczne, prelekcje przybliżające wrocławianom kwestie związane z powiązaniami pomiędzy lokalnym zachowaniem wartości (kultura, sposoby uprawy etc.) a tendencjami globalizacyjnymi. Jest to kluczowe dla wzmocnienia tolerancji i zrozumienia współzależności między społeczeństwami krajów już rozwiniętych (np. Polski) oraz krajów będących w okresie transformacji, bądź też krajów Globalnego Południa.

Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 20-29 marca 2013 roku, a jej hasłem przewodnim wiosennego Jarmarku jest wielokulturowość lokalnie i globalnie.

Najważniejszym miejscem – obok stoisk z najlepszymi produktami lokalnymi, również tymi wyprodukowanymi w systemie Fair Trade – będzie Jurta Spotkań (oryginalny namiot koczowników z Mongolii). Odbędą się w niej spotkania dotyczące m.in. życia ludów koczowniczych na Syberii, odpowiedzialnej turystyki w Gruzji,  skuteczności Sprawiedliwego Handlu oraz jego oddziaływania na lokalne społeczności w Afryce, a także warsztaty dla dzieci Curry z czekoladą przez świat jadą oraz Czytanie Bajek dla dzieci.

Oczywicie nie zabraknie niezwykle popularnej, cenionej i lubianej akcji Zamień elektro-Odpady na Kulturalne Wypady. W ramach eZONW-u 16 marca zapraszamy na udział w grze miejskiej dotyczącej odpadów, a 23 marca na wymianę – za starą suszarkę, telewizor czy radioodbiornik rozdajemy bilety wstępu na atrakcyjne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe.

Przebojami jarmarku na pewno będą: Fair Square, pierwsza marka na rynku sprawiedliwych prezerwatyw, Cyclo Fresh Bar, w którym własnonożnie będzie można wypróbować, ile energii trzeba włożyć w wyciśnięcie jednej szklanki soku, niezwykłe wydarzenie towarzyszące – impreza z nowoczesną muzyką peruwiańską we wrocławskim klubie Puzzle, wiosenna wymiana ciuchów w Barze Vega oraz spotkanie z kulturą kubańską i Jose Torresem w Torres Art Studio.

Źródło: www.ekojarmark.pl

 

Przez cały Jarmark otwarty będzie bar ze świeżymi sokami owocowymi, w którym sokowirówka podłączona jest nie do sieci elektrycznej, ale do… roweru!

Trwająca dwa dni (22 i 23 marca 2013 r.) akcja e-ZONKW promuje świadome gospodarowanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (tzw. zsee).

Dla młodszych gości Jarmarku przeznaczone będą dwugodzinne warsztaty Spółdzielni Gniazdko, podczas których dowiedzą się, w jakie lokalne dobra obfitują państwa na różnych kontynentach, co oznacza pojęcie sprawiedliwy handel i jak w sposób twórczy przetwarzać surowce wtórne oraz jak chronić środowisko naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię