Ziemia to „Zielona Planeta” i dlatego nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważną rolę w środowisku odgrywają drzewa. Ich podstawowym zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla wykorzystywanego w procesach fotosyntezy, oddając równocześnie tlen. Stanowią naturalną barierę, zatrzymującą zarówno pyły, jak i hałas – to tylko niektóre z zasług, które zawdzięczamy obecności drzew w naszym otoczeniu.

Fundacja Sendzimira we współpracy z Fundacją Aeris Futuro w ramach programu ‘Czas na las’ posadziła ponad 120 drzew w Parku Krajobrazowym, w celu zneutralizowania wpływu tegorocznej edycji Akademii Letniej na klimat. W akcję włączyło się Centrum Promocji Ekorozwoju.
 
Pracujesz, robisz zakupy, podróżujesz? Posadź drzewo! Równocześnie, wszystkie codzienne działania, takie jak podróżowanie własnym samochodem, korzystanie z elektryczności, konsumpcja dóbr wytwarzanych przemysłowo – powodują emisję dwutlenku węgla. Dlatego ważne są działania offsetowe, polegające na wyrównaniu negatywnego wpływu na środowisko.
 
 – Od czternastu lat organizujemy Akademię Letnią "Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce." Mimo iż staramy się korzystać z biodegradowalnych surowców, ograniczać do minimum ilość zużywanego papieru, korzystać z transportu zbiorowego, nie unikniemy tego, że odciskamy nasz ekologiczny ślad w przyrodzie – mówi Karolina Maliszewska, wiceprezes Fundacji Sendzimira – Dlatego co roku obliczamy emisję CO2 spowodowaną działaniami związanymi z Akademią Letnią i kompensujemy ją, finansując sadzenie odpowiedniej ilości drzew.  Dzięki temu Akademia to wydarzenie neutralne klimatycznie.

Offset Akademii Letniej odbył się we współpracy z Fundacją Aeris  Futuro, prowadzącą program ‘Czas na las‘. W ramach tego programu posadzono w Polsce już ponad milion drzew i ich sadzonek. 27 października w Parku Krajobrazowym Promno w Wielkopolsce posadzono ponad 120 drzew.

Były to klony polne, które uformowały aleję wzdłuż drogi. Utworzą nowy korytarz ekologiczny. Przyczyni się to dużo lepiej dla przyrody niż zagęszczanie drzew w środku lasu. – mówi Jacek Zatoński z Centrum Promocji Ekorozwoju, absolwent Akademii Letniej z 2010 r. Jak dodaje, była to wyjątkowo ciężka praca z powodu twardego gruntu, w którym trzeba było wykopać doły na nowe drzewka – Wysiłek przyniósł jednak wymierne efekty w postaci samych drzewek i satysfakcji z ich posadzenia.

Nasadzenia w Parku Krajobrazowym Promno to pierwsza akcja koordynowana przez nowego lokalnego partnera – Centrum Promocji Ekorozwoju z Poznania. Także pierwszy raz odbyła się wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

 

W ramach tego programu posadzono w Polsce już ponad milion drzew i ich sadzonek. / Fot. Jacek Zatoński

Ważne są działania offsetowe, polegające na wyrównaniu negatywnego wpływu na środowisko. / Fot. Jacek Zatoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię