Projekt ścieżki dydaktycznej autorstwa Panów Wojciecha Blocha i Jana Zielińskiego zdobył I miejsce w konkursie portalu ZielonaLekcja.pl pt. „Stwórz ścieżkę edukacyjną”. W nagrodę projekt został zrealizowany i teraz każdy chętny może udać się na niezapomniany spacer Doliną Wieprzówki.

Konkurs "Stwórz ścieżkę edukacyjną" miał na celu zrealizowanie najciekawszego projektu ścieżki przyrodniczej. W nagrodę zwycięzcy otrzymali fundusze na sfinansowanie urządzeń związanych ze ścieżką edukacyjną wzdłuż Wieprzówki! Projekt został właśnie zakończony! Na trzykilometrowym odcinku "królowej rzek" andrychowskiej gminy (miejsca charakterystyczne – łupki wierzowskie, kamieniołom, margle, piaskowce) powstało 7 stanowisk dydaktycznych (tablic informacyjnych) wraz z odpowiednimi urządzeniami (ławki, ławostoły).

Ścieżka została zrealizowana nie tylko na terenach zarządzanych przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, ale – tu wielkie słowa uznania dla właścicieli! – również na gruntach prywatnych. Na części stanowisk dydaktycznych zainstalowano ławki, na pozostałych – ławostoły. Teraz, edukacyjna ścieżka przyrodnicza czeka na pierwszych "kursantów" i turystów

To bardzo dobre miejsce na przeprowadzenie "żywych" lekcji przyrody, zwłaszcza, że większość tablic ulokowana jest w najbliższej okolicy przystanków autobusowych.  Pierwsza z tablic znajduje się nad brzegiem Wieprzówki – dojście z przystanku za Agro-Spa Leskowiec. Tablice przypominają swoim wyglądem te, znane wcześniej ze ścieżki edukacyjnej w okolicach Ośrodka Wypoczynkowego Czarny Groń. Tablice postawione obecnie na lewym brzegu Wieprzówki są uzupełnieniem (a właściwie – logicznym początkiem) tablic postawionych w terenie leśnym i górskim. Obie ścieżki stanowią w chwili obecnej jedną z najdłuższych w naszej okolicy – spójnych co do przekazywanej treści źródeł wiedzy przyrodniczej i informacji o regionie.

Koszt łączny zrealizowanego obecnie projektu szacowany jest na ok. 25.000 zł. Tablice są własnością Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Tablice opracował zespół w składzie: Jan Zieliński – Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa – tekst, zdjęcia, opracowanie graficzne i przygotowanie do druku, dr hab. Witold Alexandrowicz (Zakład Analiz Środowiska i Kartografii AGH) – tekst i tabele geologiczne, Wojciech Bloch – sympatyk TMA.

 

Miejsce charakterystyczne – łupki wierzowskie. / Fot. MENTOR

Jan Zieliński – współtwórca zwycięskiego projektu i autor opracowań. / Fot. MENTOR

Ścieżka została wyposażona w 7 tablic. / Fot. MENTOR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię