Gdynia, Toruń, Warszawa, Kudypy i Czeladź to miejsca skąd nadesłano pierwsze zgłoszenia na ogólnopolski konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja.

Zgłoszenie z Gdyni to potężny buk w dzielnicy Działki Leśne w rejonie ul. Olsztyńskiej. „Drzewo jest ciągle zagrożone działalnością człowieka, ponadto fakt jego ocalenia w ciągu burzliwej historii miasta jest prawie cudem” – napisał w uzasadnieniu  Dariusz Przekwas, mieszkaniec Gdyni. Wiadomości o kasztanowcu Jeżyku, którego dzieje splatają się z ponad 100-letnią historią Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu nadesłały: Małgorzata Łukaszewska i Elżbieta Komassa.  Piszą:  „Pod nim odbywały się wszystkie szkolne uroczystości. Na jego tle fotografowały się klasy, które opuszczały mury szkolne. Był świadkiem ważnych wydarzeń, ale też codziennych trosk uczniów tej szkoły. Pod nim czekały mamy na swoje pociechy wracające z lekcji, pod nim umawiali się uczniowie na wspólne zabawy, z jego brązowych owoców dzieci robiły „kasztanowe ludki”, dla nauczycieli był wdzięcznym tematem poglądowych lekcji. Wrósł w tradycję naszej szkoły.” Pierwsze zgłoszenie z Górnego Śląska nadesłała Elżbieta Wyderka nauczycielka Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi. To dąb z parku przy ul. 21 Listopada.

Topolę osikę z Osiedla Gołąbki w Warszawie zgłosił Zespół Szkół nr 80. „Topola około pół wieku wita i żegna uczniów, ponieważ rośnie obok furtki szkolnej. Uczniowie z Klubu Eko co roku mierzą jej obwód w pierśnicy, aby zgłosić ją jako pomnik przyrody do Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy” – informuje Irena Jarzębak,  nauczycielka przyrody. Osiedle Gołąbki związane jest z osobą premiera RP Władysława Grabskiego, który zainicjował jego budowę. Z ulicznym oświetleniem, kanalizacją, wodociągami, miejscami do rekreacji miało tonąć w zieleni. Dzisiaj mieszkańcy mają wszystkie te zamierzenia, oprócz tramwaju…

Drzewo wpisane w 750- letnią historię Warmii I Mazur – sosnę pospolitą z Leśnego Arboretum Warmii i Mazur – zgłasza Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”. Sosnę posadzono w czasach gdy Warmia stanowiła integralną część Państwa Polskiego w okresie przedrozbiorowym. W swojej młodości drzewo rosło za czasów rządów na Warmii Biskupa Ignacego Krasickiego. Przeżyło okres zaborów, wojen, różnych kataklizmów jakie dotykały lasy Warmii. Teraz jest symbolem pięknej znanej w świecie i Europie ze swej jakości sosny zwanej sosną taborską.

Klub Gaja czeka na kolejne zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku. To propozycja, podobnie jak program Święto Drzewa Klubu Gaja, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.  Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lipcu 2011 r.

Regulamin konkursu
Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 listopada 2010 r.
 

Wiadomości o kasztanowcu Jeżyku, którego dzieje splatają się z ponad 100-letnią historią Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu nadesłały: Małgorzata Łukaszewska i Elżbieta Komassa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię