Beata Pawlikowska, znana podróżniczka, pisarka, fotografka i zwolenniczka stylu eko dołączyła do składu jury tegorocznej edycji konkursu ?Ekologia w Obiektywie? firmy Bayer.

Będzie oceniać prace wykonane w pięciu technikach fotograficznych, które w tym roku – ze względu na motyw przewodni konkursu – będą inspirowane tematyką „życia w lasach”. Tegoroczny konkurs otwiera nowe możliwości przed kreatywnymi pasjonatami fotografii, bowiem ustanowiono w nim nową kategorię – 3D.

Tegoroczna edycja konkursu ,,Ekologia w Obiektywie" jest mi wyjątkowo bliska z kilku powodów. – podkreśla Beata Pawlikowska. – Po pierwsze dlatego, że fotografowanie to jedna z moich pasji. Po drugie uważam, że obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o dobry stan środowiska naturalnego, czyli gorąco popieram i osobiście stosuję w życiu zasady życia ekologicznego. Po trzecie hasło tegorocznej edycji jest fascynujące. Każda puszcza, dżungla, las czy knieja, to miejsce pełne niezwykłej energii. Wystarczy stanąć pomiędzy drzewami i chłonąć z powietrza tę niezwykłą siłę. Myślę, że widać to czasem także na fotografiach.

Beata Pawlikowska wspierała niemal wszystkie edycje konkursu od samego początku jego trwania. Angażowała się w dodatkowe akcje towarzyszące rozstrzygnięciu kolejnych edycji „Ekologii w Obiektywie”. Tematyka  zrównoważonego rozwoju jest jej bliska, bo jak podkreśliła w jednym z felietonów, opisując doświadczenia ze swoich podróży: „Pewnego dnia trafiłam do puszczy amazońskiej. Spotkałam tam ludzi, którzy żyją w dżungli od piętnastu tysięcy lat. Od nich nauczyłam się zupełnie innego myślenia o świecie, który nas otacza. Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce“.

Jak sama mówi dopóki nie zaczęła podróżować w odległe rejony, do cywilizacji innych niż zachodnia nie dostrzegała tego, jak kraje wysokorozwinięte wpływają na środowisko naturalne. Człowiek zachodniej cywilizacji zdobywa. Uważa się za władcę świata i wszystko może nadepnąć potężnym butem nowoczesnej technologii. Kiedy znajduje ładne miejsce z widokiem na morze, sprowadza buldożery, koparki i walce. Wyrywa drzewa, wygładza powierzchnię, przykrywa ją gładkim betonem i asfaltem. Buduje drogę, potem sklep. Dostosowuje świat do siebie i swoich potrzeb, i wydaje mu się to całkowicie naturalne i usprawiedliwione – komentuje. Teraz – od wielu lat – żyje w zgodzie z naturą, wykazując we wszystkim co robi maksimum poszanowania dla środowiska naturalnego.

Beata Pawlikowska wchodzi do kapituły jurorskiej, w której oprócz niej zasiadać będą znakomite postacie świata fotografii i organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego. Są to:   

1) Chris Niedenthal – fotograf tygodnika NEWSWEEK (narodziny Solidarności, stan wojenny) do 1984 roku. Od 1985 fotoreporter tygodnika TIME. Laureat nagrody World Press Photo 1986 za portret Janosa Kadara. Autor licznych wystaw i dwóch albumów z fotografiami o Polsce za czasów PRL.

2) Marcin Bójko – dziennikarz i fotograf zajmujący się naukami ścisłymi. Pracował w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Ozonie, Dzienniku. W 2007 roku stworzył tytuł DIGITAL FOTO VIDEO i od tego czasu jest jego redaktorem naczelnym.

3) Anna Brzezińska-Skarżyńska – redaktor naczelna – Dyrektor Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, fotograf, fotoedytor. Fotografowała m.in. dla „Tygodnika Solidarność”, Agence France Presse, „Rzeczpospolitej”. Członek założyciel Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, członek jury wielu innych konkursów, autorka i współautorka wystaw. Współautorka i kuratorka licznych wystaw fotograficznych.

4) Magdalena Machinko-Nagrabecka – kierownik Działu Edukacji Ekologicznej UNEP/GRID-Warszawa – przyrodnik-edukator, 16 lat doświadczenia w realizacji projektów edukacyjnych, Krajowy Koordynator badawczego Programu GLOBE (członek 6-osobowej Europejskiej Rady Programowej). Współautorka opracowań edukacyjnych i raportów o środowisku, w tym także multimedialnych. Koordynacja i prowadząca szkolenia i warsztaty edukacyjne dla nauczycieli i uczniów (aktywne formy edukacji przyrodniczej z wykorzystaniem technologii informacyjnych i metod badawczych).

5) Dariusz Majgier – niezależny fotograf specjalizujący się w fotografii korporacyjnej i biznesowej. Współpracownik m.in. Agencji Fotograficznej Fotorzepa dziennika Rzeczpospolita. Wielokrotnie nagradzany twórca serwisów i aplikacji łączących fotografię z możliwościami, jakie dają nowe media. Autor interaktywnych galerii, a także oryginalnej gry fotograficznej FotoZagadka, która miesięcznie przyciąga ponad 100 tys. osób.

6) Zbigniew Włodarski – związany z fotografią od końca lat 70., gdy nawiązał współpracę z Federacją Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. W FSFP kierował działem wydawniczym i artystycznym, prowadził także Galerię Fotografii FSFP. W roku 1984 rozpoczął pracę jako fotoreporter w jednym z tygodników. W redakcji miesięcznika „FOTO” pracuje od 1994 roku, początkowo jako sekretarz redakcji, od 1996 roku jako zastępca redaktora naczelnego, natomiast w „Fotografii cyfrowej” od początku istnienia pisma tj od roku 2001 – także na stanowisku zastępcy redaktora naczelnego a później redaktora naczelnego. Od stycznia 2010 redaktor naczelny FOTO i Internetowej Gazety. Od marca 2011 redaktor naczelny i twórca magazynu FOTOinformator. Juror licznych konkursów fotograficznych.

7) Monika Lechowska – przedstawicielka organizatora, firmy Bayer, Head of Corporate Communications CEE. Jurorka we wszystkich edycjach konkursu.

Konkurs potrwa do 8 maja 2011 r. Prace amatorskie i profesjonalne w dwóch grupach wiekowych – dorosłej i 12-17 lat należy przesyłać za pomocą strony www.ekologiawobiektywie.pl. Warto już teraz nadsyłać prace i głosować, bowiem na aktywnych internautów i fotografów co tydzień czekają nagrody!

Profil Ekologia w Obiektywie na Facebooku

Strona internetowa konkursu

 

Beata Pawlikowska oceni prace wykonane w pięciu technikach fotograficznych. / Fot. Bayer

Zdjęcie wykonane w Puszczy Białowieskiej. / Fot. ekologiawobiektywie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię