Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ dla podkreślenia dramatu 1, 1 mld osób na świecie, które nie mają dostępu do wody pitnej. W Polsce Światowy Dzień Wody jest traktowany pobłażliwie. Czas to zmienić. Niech przykładem będzie Bielsko-Biała. Rozpoczynamy już 24 godziny wcześniej!

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA zaprasza na obchody Światowego Dnia Wody. Uroczystość rozpoczyna się o świcie, a kończy po zachodzie słońca
Działania będą skoncentrowane wokół rzeki Białej – związanej z kulturowym początkiem miasta dzisiaj w godz.5.47 – 21.00

O wschodzie słońca, Jacek Bożek prezes Klubu Gaja, nad Białą w miejscu połączenia z górskimi potokami Straconka i Olszówka – usypie mandalę (symbol harmonii w przyrodzie). Kilka godzin później poprowadzi spacer wzdłuż rzeki Białej, który zakończy się topieniem Eko-marzanny na symbolicznym moście łączącym oba miasta przedzielone jedną rzeką.  Ten spacer to mój autorski pomysł i próba skoncentrowania się na tym, jak olbrzymim potencjałem jest woda zamknięta w nurtach rzeki. To źródło energii nie tylko dla przyrody, ale i dla kultury, społeczeństwa, sztuki. Brzegi rzeki mogą być jak granicą, ale łączone mostami stwarzają nowe możliwości dla wszystkich. Spacer wieczorny odbędzie się w zupełnej ciszy. Nie będę już niczego wyjaśniał, pokazywał. Wtedy zaczniemy rzekę odczuwać, bo rano będziemy próbowali ją zrozumieć – zapowiada Jacek Bożek, który podobne spacery organizował w Anglii, Czechach i na Węgrzech.

W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się międzynarodowa konferencja o wodzie i jej znaczeniu w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów. Udział zapowiedzi liderzy przedsięwzięć związanych z kreowaniem zaangażowanych postaw obywatelskich, działań społecznych, politycznych i ekonomicznych dla rzek w Niemczech, Szwecji, Anglii i Polsce. Raport o wsparciu projektów chroniących zasoby wodne w Polsce przedstawi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Małgorzata Skucha. Konferencję otworzy prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult i dyrektor Galerii Bielskiej BWA, Agata Smalcerz.

Projekt „Rzeka” jest wydarzeniem organizowanym w różnych punktach miasta, przez różne gremia zainteresowane tematem rzeki i wody: zarówno instytucje miejskie i samorząd, jak i organizacje pozarządowe i biznes. Przewiduje szeroki udział mieszkańców w szeregu dyskusji, spotkań, konsultacji, warsztatów, wystaw i wydarzeń artystycznych dotyczących wody i jej ochrony, rzeki Białej, jako dopływu Wisły, jej źródeł wypływających z pobliskich gór, nowoczesnego miasta otwartego na rzekę, a także turystyki i ekologii
– wyjaśnia Agata Smalcerz.

Galeria Bielska BWA jest także miejscem ekspozycji wystawy „Biała nad Białą” (Galerii „Biała” w Lublinie), a wraz z Klubem Gaja inicjatorem działań artystycznych w tym dniu w przestrzeni miasta, nad rzeką Białą, które zakończy wieczorny performance (świętowanie pierwszego dnia wiosny z mieszkańcami miasta) i finisz budowy rzeźby ekologicznej Waldemara Rudyka.

W projekt „Rzeka” promującego różne aspekty wody włączyły się: Klub Gaja, Galeria Bielska BWA, Urząd Miasta i Galeria „Sfera”. Patronat honorowy nad wydarzeniami w Bielsku-Białej wokół rzeki Białej objął Minister Środowiska. Program Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Źródło: Klub Gaja

Spacer wieczorny odbędzie się w zupełnej ciszy. Wtedy zaczniemy rzekę odczuwać, bo rano będziemy próbowali ją zrozumieć – zapowiada Jacek Bożek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię