Jak wiele tajemnic skrywa przed nami segregacja odpadów, ich odbiór i zagospodarowanie? Oby jak najmniej, bo w naszym wspólnym interesie leży to, aby selektywna zbiórka był rozumiana i praktykowana w każdym domu. A jedynymi odstępstwami niech będą wymyślone historie. Takie jak przedstawiona w przygotowanym dla GPK Głogów komiksie „Tajemnicze zniknięcie”.

Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys kolejny raz miał zaszczyt i przyjemność przygotować komiks edukacyjny, poświęcony gospodarce odpadami. We współpracy z Głogowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym opublikowano publikację, uświadamiającą młodym odbiorcom, dlaczego odpady nie powinny trafiać na wysypiska odpadów, ale do recyklingu.

Rozwiązanie zagadki

Fabuła komiksu bazuje na przygodach dwojga przyjaciół, którzy starają się rozwiązać zagadkę odpadów znikających z pojemników w Głogowie. Bo kiedy śmieciarka przyjeżdża po odbiór odpadów, to okazuje się, że pojemniki są puste, worków nie ma, jakby ktoś celowo uprzedził pracowników GPK. Ale po co komu śmieci? To właśnie próbują ustalić młodzi detektywi, którzy wkrótce wpada na trop wielkiej afery. Okazuje się, że nocami, w przeddzień odbioru odpadów, po mieście krąży tajemnicza śmieciarka, która zabiera worki i wywozi je na łąki na obrzeżach miasta. Młodzi bohaterowie odkrywają, że za wszystkim stoi mroczny biznesmen, który wraz ze swoim pomocnikiem z premedytacją tworzy dzikie wysypisko, bo ma w tym pewien biznesowy cel. Dzieci o pomoc w rozwikłaniu zagadki proszą zaprzyjaźnionego kierowcę śmieciarki. Bohaterowie planują zasadzkę…

Walory edukacyjne

Komiks w atrakcyjny dla dzieci sposób uczy, że gospodarka odpadami niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi albo uznajemy je za mało istotne, niedotyczące bezpośrednio nas samych. Niemniej rozdzielając odpady w gospodarstwie domowym, minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dla samego środowiska. Jeśli bowiem śmieci są trafiają nie do recyklingu, lecz na dzikie wysypiska, wówczas przyroda poważnie ucierpi. Natomiast inną zaletą segregacji odpadów jest pozyskiwanie surowców wtórnych, co skutkuje mniejszym zużyciem zasobów naturalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię