Two bees on a pink aster flower. Shallow depth of field. Selective focus.

Już niedługo na terenie Poznania powstanie ogród przyjazny owadom. Organizatorem przedsięwzięcia jest firma Abrys, wydawca miesięcznika ?Zieleń Miejska? wraz z Urzędem Miasta Poznania oraz Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu Skweru Franciszka Rataja. Jest on położony przy ulicy Księcia Józefa w Poznaniu, w sąsiedztwie pomnika Armii Poznań oraz cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i zajmuje powierzchnię 1029 m2.
Konkurs to niezwykle ciekawe przedsięwzięcie, ponieważ realizowany jest w trybie ?zaprojektuj i wybuduj?. Laureat Konkursu, oprócz przygotowania projektu koncepcyjnego, opracuje również projekt techniczny założenie oraz wykona ogród przyjazny owadom.

ULubiony Ogród

Projekt musiał spełnić wymagania dotyczące funkcjonalności oraz koncepcji terenu. Zaproponowana roślinność powinna być przyjazna dla owadów pożytecznych, a także tworzyć atrakcyjną kompozycję zieleni niskiej i/lub wysokiej. Dobór gatunków winien bazować na dążeniu do różnorodności, z uwzględnieniem roślin nektarowych, pachnących i kwitnących oraz o barwach od jasnych do intensywnych kolorów. Ponadto w projekcie należało uwzględnić stworzenie miejsca ?dzikiego/naturalistycznego? do rozwoju wszystkich stadiów owada (jaja, gąsienice, larwy). Ogród w harmonijny sposób ma także wpisywać się w charakter przestrzeni oraz korespondować z istniejącym otoczeniem. Powinien też pełnić swoją funkcję zarówno w okresie zimowym, jak i wczesnowiosennym. Projekt powinien wyróżniać się też atrakcyjnością, funkcjonalnością, bezpieczeństwem i ciekawymi rozwiązaniami dla użytkowników z każdej grupy społecznej, w tym dla mieszkańców i turystów. Regulamin Konkursu przewidywał również korzystanie ze Standardów Dostępności dla Miasta Poznania, a przy doborze elementów małej architektury z Katalogu Mebli Miejskich dla Miasta Poznania.

Kapituła oceniała nadesłane projekty pod względem trafności zaproponowanych rozwiązań oraz stopnia spełnienia przedłożonych wytycznych. Poziom Konkursu był wysoki i wszystkie prace okazały się bardzo interesujące pod względem koncepcyjnym. Laureat został wybrany jednogłośnie i zyskał najwyższe oceny. Zwyciężył projekt ?Ogród rdzą malowany?, wykonany przez Bogusz Studio Architektura Krajobrazu.

Laureat otrzyma zlecenie w formule ?zaprojektuj i wybuduj? na realizację ogrodu, na bazie przygotowanej przez siebie koncepcji. Fundatorem nagrody jest Fundacja Santander.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię