W tej edycji uczestnicy mieli o co walczyć. Oprócz prestiżowego tytułu ?Tygrysa Recyklingu?, Pucharów Recyklingu, statuetek, nagród rzeczowych na laureatów czekała pula 329 tys. zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ufundował 195 tys. zł – dla zdobywców „Tygrysa Recyklingu” po 20 tys. zł, dla zdobywców Pucharów Recyklingu po 10 tys. zł i dla laureatów, którzy otrzymali statuetki po 5 tys. Pula nagród od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z Łodzi, Torunia, Olsztyna, Zielonej Góry i Wrocławia wyniosła 129 tys. zł. Dodatkowo Fundacja PlasticsEurope ufundowała w kategorii „Edukacja Ekologiczna” 5 tys. zł.

Do redakcji wpłynęły 363 zgłoszenia w 9 kategoriach od 97 podmiotów z całej Polski. W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano 10% więcej zgłoszeń. Wśród uczestników znalazło się 19 placówek oświatowych i centrów edukacji ekologicznej, 63 przedsiębiorstwa komunalne i 14 urzędów miejskich i gminnych. Jedną trzecią stanowiły podmioty, które wzięły udział w Konkursie po raz pierwszy.

Zanotowano wzrost zebranych surowców przez uczestników. Ogółem zebrano selektywnie ponad 78 tys. ton odpadów, w tym 36 tys. ton szkła, 371 ton puszek aluminiowych, 20,2 tys. ton tworzyw sztucznych, 18 tys. ton makulatury, 1,2 tys. tony baterii, 2,3 tys. tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 321 ton opakowań po płynnej żywności. Zgłoszone do Konkursu sortownie wydzieliły 57 tys. ton surowców wtórnych, które przekazano do recyklingu, a nie trafiły na wysypisko.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria „Edukacja Ekologiczna”, w której udział wzięło 48 podmiotów, dużo więcej, niż w latach ubiegłych, głównie szkół. To pokazuje, że idea selektywnej zbiórki jest bliska nie tylko podmiotom z branży ochrony  środowiska. Cieszy fakt, że coraz więcej placówek szkolnych podejmuje w swojej działalności tematy selektywnej zbiorki, ochrony powietrza, oszczędzania wody i zasobów naturalnych, zdrowego odżywiania. Niemałą sumę na edukację ekologiczną przeznaczyli uczestnicy Konkursu – jest to ponad 5,5 mln zł.

W tym roku najważniejsza nagroda – tytuł „Tygrysa Recyklingu”, przypadła dwóm podmiotom: Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu z Leżajska i Usługom Komunalnym „Wodnik” z Trzebnicy. Puchar Recyklingu ufundowany przez Ministerstwo Infrastruktury otrzymał Związek Komunalny „Czyste Miasto, Czyste Gmina” z Kalisza, Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich – Spółka Beskid z Żywca, natomiast Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii – Gospodarka Komunalna z Błażowej.

Najwięcej statuetek (po 4) w tegorocznej edycji zdobył Miejski Zakład Komunalny z Leżajska i Spółka Beskid z Żywca. Rozdanie nagród odbędzie się  23 listopada br. o godz. 15.00 w pawilonie 11 – „Iglica” na terenie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska.

Szczegółową listę laureatów i informacje o Konkursie można zobaczyć na stronie www.pucharrecyklingu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię