Podczas tegorocznego festiwalu PLANETE DOC po raz kolejny przyznano Warszawską Nagrodę Ekologiczną i 3000 euro dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej.

Jury w składzie: Martyna Wojciechowska, Katarzyna Radzikowska oraz Maciej Muskat przyznało GREEN WARSAW AWARD i 3000 euro obrazowi „Surowa cena ropy” Joe Berlingera. „Autor w inspirujący sposób pokazuje, że dzięki pasji  i determinacji można odnieść  wymierny sukces. Droga, którą podąża główny bohater, zasługuje na największe uznanie!”.

Blisko 30 lat temu, po odkryciu złóż ropy na terenie Ekwadoru, koncern naftowy Texaco wybudował podstawy infrastruktury i rozpoczął wydobycie. Kilkanaście lat później przekazał pieczę nad pracami firmie z Ekwadoru. Wszystko na terenie zamieszkanym przez plemiona Indian amazońskich. Z czasem, poziom stworzonych zabezpieczeń okazał się niewystarczający. Od lat, wśród Indian drastycznie wzrasta zachorowalność na raka, białaczkę i choroby skóry. Ziemia z której żyli Indianie zaczęła przypominać lepką breję. Utrzymuje się również skażenie rzek. Co najmniej od kilku lat trwa także proces sądowy pomiędzy walczącymi o odszkodowania Indianami, a przedstawicielami koncernu Chevron, który po Texaco przejął nie tylko wpływy, ale także i wiele brudów. W toku opowieści uchyla się dramatyczna prawda o dewastacji gigantycznego regionu i o tragicznym losie plemienia, któremu zagroziło całkowite wyginięcie.

Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi „Kraj gazem płynący” Josha Foxa. „Ten osobisty, zrealizowany z prostotą i pomysłem film, sprawia, że zarówno osoba samego autora, jak i temat przez niego poruszany są przekonywujące, zabawne i poruszające”.

W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło “gaz naturalny” może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje się na jawie. Josh Fox autor filmu pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego pięknego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji – 100 tys dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego. Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki.

Fox odwiedza rodziny, mieszkające na terenach, gdzie wydobywa się gaz łupkowy rzekomo ekologiczną metodą szczelinowania hydraulicznego. Daje głos ludziom, których lobby przemysłu energetycznego próbuje zagłuszyć lub zapłacić za ich milczenie. Jest cierpliwym słuchaczem, ale i zaciętym detektywem, zbierającym próbki wody do laboratoriów. Staje się świadkiem zjawisk co najmniej dziwacznych i niepokojących – w wielu mieszkaniach wodę z kranu można podpalić, ludzie cierpią na przewlekłe choroby, zwierzętom wypada sierść, kałuże bulgoczą, a woda ”pitna” wygląda jak z dna zanieczyszczonej rzeki.

Więcej na www.planetedocff.pl

Głównym Partnerem festiwalu jest kanał dokumentalny PLANETE.

Akcja filmu „Surowa cena ropy” rozgrywa się w trakcie inspekcji sądowych w dżungli. / Fot. Planete

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię