12 września 2009 w Zielonce k. Warszawy, nastąpi uroczyste otwarcie szlaku turystyki pieszej Greenways ? Z3: Zielonka-zdrowo-zielono. Wydarzenie odbędzie się w ramach drugich ogólnopolskich Dni Partnerstwa Lokalnego – festiwalu trwającego od 15 sierpnia do 30 września w całej Polsce, organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z Krajową Siecią Grup Partnerskich.

Szlak Z3 został wytyczony na trasie Zielonka – Kobyłka – Ossów przez Zielonkowskie Forum Samorządowe, które od wielu lat działa na rzecz szeroko rozumianego rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności oraz regionu. Trasa szlaku przebiega przez atrakcyjne przyrodniczo  i historycznie tereny. Miłośnicy przyrody mogą obserwować ciekawe gatunki ptaków na zielonkowskich gliniankach, a dla amatorów architektury interesujący może się okazać barokowy kościół pw. Świętej Trójcy w Kobyłce. W Ossowie z kolei znajduje się wiele pamiątek związanych z Bitwą Warszawską, czyli tzw. „Cudem nad Wisłą”, które na pewno będą dużą atrakcją dla pasjonatów historii.

Oficjalne otwarcie szlaku nastąpi w ramach Dni Zielonki, a gospodarzem imprezy będzie Grupa Partnerska „Cudu nad Wisłą”.  Celem wszystkich imprez odbywających się w całej Polsce w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego jest przede wszystkim pokazanie efektów działania Grup Partnerskich – lokalnych porozumień organizacji pozarządowych, samorządów i firm działających wspólnie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrony przyrody w swoim regionie. Grupy Partnerskie realizują swoje pomysły poprzez programy na rzecz ekoturystyki, przedsiębiorczości, promocji produktów lokalnych oraz pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego
i przyrodniczego.

W wyniku działań Grup Partnerskich utworzono kilka tysięcy kilometrów tras rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych w ramach Zielonych Szlaków Greenways (www.greenways.pl), wypromowano wiele niepowtarzalnych produktów rękodzielniczych i lokalnych przysmaków, które znalazły swych miłośników. W działania Grup Partnerskich zaangażowały się setki osób, które poznały lepiej swój region i zaczęły doceniać jego kulturę i przyrodę. Dzięki aktywności Grup Partnerskich powstaje także wiele miejsc pracy dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcia na Zielonych Szlakach. W ubiegłym roku imprezy organizowane przez Grupy Partnerskie przyciągnęły ponad 65 tysięcy osób.

 

Trasa rajdu przebiega przez atrakcyjne przyrodniczo-historycznie tereny. / Fot. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię