Kolejne polskie szkoły dołączą do międzynarodowego grona świadomych ekologicznie szkół. W poniedziałek, 7 września na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły dla Ekorozwoju 2009 odbędzie się uroczyste wręczenie Certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) i międzynarodowych certyfikatów ?Zielonej Flagi?.

Certyfikaty, przyznawane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska,  w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju, zostaną wręczone 46 szkołom oraz nauczycielom z całej Polski, którzy nie tylko propagują działania proekologiczne, ale także aktywizują i integrują lokalne społeczności.

Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność lokalnego społeczeństwa oraz poprzez działanie i przykład tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł LCAE jest pierwszym  stopniem do odznaczenia szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielonej Flagi”, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach realizowanego od 1994 roku Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy już blisko 15 000 szkół z 46 krajów świata, z czego ponad 800 z Polski.

Zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska to dzisiaj obowiązek każdego z nas. Inicjatywa najmłodszych i młodzieży jest szczególnie ważna, ponieważ ich wiedza w dużym stopniu wpływa na świadomość rodziców, a stąd prosta droga do wypracowania proekologicznych nawyków w domu. Dlatego promowanie ekologicznych postaw powinno być częścią edukacji już od najmłodszych lat. Celem programu Szkoły dla Ekorozwoju jest włączenie szkół w realizację praktycznych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju we współpracy ze społecznościami lokalnymi.

Nauczyciele coraz częściej podejmują się zadania promowania postaw proekologicznych wśród młodzieży i lokalnej społeczności, mając świadomość, że edukacja proekologiczna powinna zaczynać się już od najmłodszych lat. Podejmowane przez szkoły działania wpływają na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i propagują styl życia zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju.  W ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania działaniami na rzecz ochrony środowiska – a ta pozytywna tendencja znajduje odzwierciedlenie w rosnącym gronie szkół odznaczonych w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju. – powiedziała Małgorzata Łuszczek, członek Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Program SdE cieszy się rosnącą popularnością wśród uczniów i nauczycieli z całej Polski. Do tej pory  w Polsce przyznano zaledwie 8 certyfikatów „Zielonej Flagi” i 9 odznaczeń LCAE. Ten rok jest zatem szczególnie obfity dla polskich szkół – 17 „Zielonych Flag” i 29 LCAE. Na całym świecie „Zieloną Flagę” otrzymało już prawie 5000 szkół.
 

Jak powiedzieli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rumianie: Udział w Programie Szkoły dla Ekorozwoju zmotywował nas do tego, aby stać niezaprzeczalnym ośrodkiem lokalnego rozwoju.  Dzięki temu taka mała wiejska szkoła jak nasza miała szansę dalszego istnienia. Nic tak bardzo nie wiąże ludzi, jak wspólne działanie. Wtedy wytwarza się silne poczucie przynależności odpowiedzialności za sukces. Udział w programie jest ukoronowaniem naszych działań i pozwala nam wytyczyć dalszy kierunek rozwoju naszej placówki.

Podczas Konferencji odbędzie się też Zielony Happening, na którym goście będą mogli zostawić „zielone odciski” stóp, a następnie dokonać ich pomiaru. Akcja ma na celu uświadomienie, jak ważny jest wpływ każdego obywatela na środowisko naturalne, i poinformowanie o tym, w jaki sposób można zmierzyć swój „prawdziwy” odcisk ekologiczny.

Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię